banner39

2 bin yerli BM'de toplandı

BM'de yerli halkların temsilcilerinden oluşan yaklaşık 2 bin delegenin katıldığı bu yılki "BM Yerli Halklar Forumu" başladı.

Arşiv 20.04.2010, 09:13 20.04.2010, 09:13
2 bin yerli BM'de toplandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yerli halkların ''geleneklerine ve değerlerine saygı gösterilmesi, aynı zamanda da onların kalkınmalarına yardımcı olunması gerektiğini'' belirtti.

BM Genel Kurulu tarafından 2007 yılında Yerli Halkların Hakları Deklarasyonu'nun kabul edildiğini hatırlatan Ban, ''Tüm hükümetlere, yerli halklara, BM sistemine ve diğer tüm taraflara Deklarasyonun vizyonunu gerçeğe dönüştürmeleri yolunda çağrıda bulunuyorum'' dedi.

Ban konuşmasında ''Yerli kültürler, diller ve yaşam tarzları, sürekli olarak iklim değişikliği, silahlı çatışmalar, eğitim yetersizliği ve ayrımcılık gibi tehditlere maruz kalıyor'' dedi.

Toplam nüfusu 370 milyon dolayında oldukları tahmin edilen yerli halkların, toprak ve doğal kaynak hakkını da içeren tüm insan haklarını koruma amacı taşıyan Deklarasyonun uygulanmasının ele alındığı bu yılki Yerli Halklar Forumu'na, Deklarasyona karşı çıkan Yeni Zelanda'nın yerli halkından (Maoriler) sorumlu bakanı Pita Sharples katıldı. Sharples bir açıklama yaparak ülkesinin Deklarasyona destek vermeye karar verdiğini bildirdi.

İnsan hakları ve yerli halk temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılanan Yeni Zelanda'nın bu açıklaması, BM Yerli Halkların Hakları Deklarasyonuna karşı çıkan ülke sayısını da 3'ten 2'ye indirdi.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?