banner39

2. Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı başlıyor

Türkiye'de bir 'ilk' olma özelliği taşıyan Liselerarası 2. Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı başlıyor.

Arşiv 25.03.2010, 23:55 25.03.2010, 23:55
2. Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı başlıyor


Format ve içeriğiyle Türkiye’de bir ‘ilk’ olma özelliği taşıyan Liselerarası Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı’nın (USOBO) 2.sinin başvuruları başladı.

Başvuruları 1 Mayıs 2010 tarihinde sona erecek olimpiyat; Proje, Forum ve Metin Analizi kategorilerinden oluşuyor.

Fatih Üniversitesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen USOBO, Sosyal Bilimler alanlarında nitelikli bilim insanı, yönetici ve entelektüellerin yetişeceği bir üs olmayı hedefliyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm lise öğrencilerin katılabileceği olimpiyatın amacı; ülkemizde, lise öğrencilerinin sosyal bilimlere olan ilgisinin artmasını, üniversite adaylarının sosyal bilimler alanındaki bölümleri tercih etme oranlarının yükselmesini, toplumun tamamını kuşatan içerikleri ile sosyal bilimlerin toplumsal sorunlara daha gerçekçi ve etkili çözümler üretebilecek hale gelmesini sağlamak.

Kategoriler; Proje, Forum ve Metin Analizi

Olimpiyatın organizasyon çalışmaları USOBO Olimpiyat Komitesi ve Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenler Kulübü (AFAK) tarafından yürütülüyor.

Geçtiğimiz yıl 1.si düzenlenen olimpiyata ülke genelindeki 1000 liseden yaklaşık 1500 öğrenci başvuruda bulundu. Ön elemede 210 öğrencinin çalışması yarı finale kaldı. Dereceye giren öğrencilere madalya ve ödülleri Fatih Üniversitesi’nde düzenlenen törende verildi.

Liselerarası 2. Ulusal Sosyal Olimpiyatı; Proje, Forum ve Metin Analizi kategorilerinden oluşurken alt başlıklarda Felsefe-Sosyoloji-Psikoloji, Edebiyat-Dil, Coğrafya-Tarih-Siyasal alanları yeralıyor.

Toplam 108 Bin TL Para Ödülü

Her kategorinin ayrı ayrı alanlarında Birincilere 3.000 TL, danışman öğretmenlere 2.000 TL; İkincilere 2.500 TL, danışman öğretmenlerine 1.500 TL; Üçüncü olan öğrencilere 2.000 TL, danışman öğretmenlere 1000 TL para ödülü verilecek.

Son Başvuru Tarihi: 1 MAYIS 2010

Olimpiyat hakkındaki tüm bilgiler www.usobo.org adlı web sitesinde mevcut olup, yarışmaya katılacak öğrenci/öğrencilerin 1 Mayıs 2010 Cumartesi gününe kadar web sitesindeki başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Kaynak: Samanyolu Haber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?