banner39

20 ülke Kosova'yı tanımaya hazırlanıyor

AB Dönem Başkanı Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, "Pek çok üyenin Kosova'yı tanıyacağını anlıyorum" dedi.

Arşiv 18.02.2008, 11:52 18.02.2008, 11:52
20 ülke Kosova'yı tanımaya hazırlanıyor


AB Dönem Başkanı Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, birçok AB üyesinin Kosova'nın bağımsızlık ilanını tanımasını beklediğini söyledi.

Rupel, AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi öncesinde yaptığı açıklamada, "Pek çok üyenin Kosova'yı tanıyacağını anlıyorum" dedi.

AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantısında ağırlıklı olarak Kosova'nın bağımsızlık ilanı ve buna şiddetle karşı çıkan Sırbistan'a yaklaşım konusunda ortak tutum belirlemeye çalışılacak. Kosova'nın AB tarafından tanınmasına ihtimal verilmediği toplantıda, bağımsızlık ilanı not edilerek, istikrarın korunması ve diyaloğun sürdürülmesi çağrısı yapılması bekleniyor.

AB içinde emsal oluşturacağı korkusuyla Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan, Romanya, Slovakya ve İspanya, Kosova'nın tek yanlı bağımsızlık ilanına karşı çıkarken Malta ve Portekiz'in, BM Güvenlik Konseyi tarafından çözüm bulunmasını bekleme eğiliminde olduğu ifade ediliyor.

Büyük üyeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere yaklaşık 20 civarındaki AB üyesinin ise Kosova'yı tanımaya hazırlandığı belirtiliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?