banner15

2006 Kritik Seçimlerin Yılı

2006 yılında dünyanın birçok önemli bölgesinde seçimler yapılacak. Bunlar arasında Brezilya, Peru, Nikaragua, Ekvador, Filistin, İsrail ve Ukrayna öne çıkıyor.

2006 Kritik Seçimlerin Yılı

Geçtiğimiz yıl boyunca işgal, askeri ile siyasi müdaheler ve doğal felaketlere tanık olan dünya, 2006 yılında da kritik dönemeçlere sahne olacak. 2006, dünyada adeta “seçimler yılı”. 2005 yılı Irak, Bolivya ve Venezüella gibi üç önemli ülkede seçimlerle geçerken; 2006 Afrika’dan Uzak Asya’ya, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya birçok seçim ile geçecek.

Latin Amerika sandık başında
 
Venezüella’nın halkçı lideri Hugo Chavez’in yeniden başkanlık koltuğuna oturması ve Bolivya seçimlerinden Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) lideri Evo Morales’in zaferle çıkmasının ardından, 2006 yılında da kıtada önemli seçimler var.
Brezilya’da ekim ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde, geçtiğimiz sene rüşvet skandallarıyla kan kaybeden Devlet Başkanı Luiz Inacio “Lula” da Silva’nın sıkıntılı anlar yaşaması bekleniyor. Lula’nın en dişli rakibi ise, Sao Paulo Belediye Başkanı Jose Serra.
ABD’nin Latin Amerika’daki “ileri karakolu” Kolombiya’da mayıs ayında yapılacak seçimlerde ise, sağcı Alvaro Uribe’nin sol muhalefete yenik düşeceği tahmin ediliyor.
 
Sol iktidarlar sürecek mi?
 
2005’te Uruguay ve Bolivya’da yüzü gülen sol güçler, bölgede yeni yılda yapılacak seçimlerde de etkili olacak gibi gözüküyor. ABD’nin sürekli içişlerine karıştığı Nikaragua’da da, kasım ayında yapılacak seçimlerde Sandinist lider Daniel Ortega’nın galip gelmesi olası görünüyor. ABD’nin, “Başkan Enrique Bolanos tekrar seçilmezse, Nikaragua’ya verdiğimiz kredi ve yardımları keseriz” tehditlerine rağmen Ortega’nın geniş tabanlı sol ittifakı zafere daha yakın.
 
Peru’da nisan ayında yapılacak seçimlerde de, iki aday öne çıkıyor. Bunlardan ilki ulusalcı aday Ollanta Humala ve muhafazakârların adayı Lourdes Flores. Ekvador’da da seçimler kıran kırana geçecek. Latin Amerika’da bu sene yapılacak bir başka seçim ise, Kosta Rika’da gerçekleştirilecek.
 
İşgal bölgesinde seçim
 
Ortadoğu’nun kanayan yarası Filistin ile İsrail de, 2006’yı seçim heyecanı ile karşılayanlardan. 25 Ocak’taki Filistin genel seçimlerine El Fetih ve Hamas adayları arasındaki rekabet damgasını vuracak. El Fetih, seçim sürecinde çeşitli fikir ayrılıklarına sahne olurken, örgüt içerisinde “Mahmud Abbasçılar” ile halen İsrail cezaevinde tutuklu bulunan “Mervan Barguticiler” iktidar mücadelesi veriyor. Bu durum da, Hamas’ın işine geliyor.
 
İsrail ise, İşçi Partisi’nin başkanlığına Amir Peretz’in gelmesi ve hemen ardından partinin koalisyon hükümetinden çekilmesiyle erken seçim yoluna girdi. İsrail seçimlerinde, yeni lideri Benjamin Netanyahu ile Likud Partisi, Başbakan Ariel Şaron’un kurduğu Kadima Hareketi ve İşçi Partisi çekişecek.
 
Ukrayna martta sandık başında
 
Doğu Avrupa ve Orta Asya’daki “Kadife” darbelerin ilk duraklarından biri olan Ukrayna da, mart ayında seçime gidiyor. Darbeci iktidar rüşvet skandallarıyla sarsılırken, Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun işi oldukça zor görünüyor. ABD’nin, “Avrupa’daki son diktatör” diye nitelediği Beyaz Rusya’nın Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko da, bu yıl içinde yapılacak seçimlerde, ABD destekli muhalefetin karşısında duracak.
 
Yaşlı Kıta’da seçimler
 
Afrika’da en çok öne çıkan seçim, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde. Bazılarına göre, yoksul Afrika’nın “en zengin” bazılarına göre ise “en istikrarsız” ülkesi olan Güney Afrika, 2006 sonunda sandık başına gidecek. Zengin yeraltı kaynakları ile Batılı devletlerin iştahını kabartan ve bu sebeple bir türlü huzura kavuşamayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de, 45 yıl aradan sonra yapılması beklenen seçimler için önce referandum yapılacak. Referandumdan “Evet” çıkarsa; Kongo halkı henüz belli olmayan bir tarihte sandık başına gidecek.
 
Kıtanın ikinci büyük petrol üreticisi Angola’da da, 2006 yılı içerisinde seçim yapılacak. Çatışmalar ülkesi Uganda’da da, 20 yıl aradan sonra ilk defa “çok partili” seçimler yapılacak. Uganda’nın 19 yıllık lideri Yoveri Museveni, muhaliflere getirdiği yasaklarla zaferi garantilemiş gözüküyor. Afrika’da bu sene sandık başına gidecek ülkeler arasında Somali de bulunuyor.
 
Kaynak: Evrensel
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48