banner15

2007 İslam Kültür Başkenti: Taşkent

İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu'nun (ISESCO) Özbekistan’ın başkenti Taşkent’i 2007’nin 'İslam Kültür Başkenti' ilan ettiği bildirildi.

2007 İslam Kültür Başkenti: Taşkent

Dünya Bülteni / Ayşenur Bulut

 

2006 yılının İslam Kültür Başkenti eski İran şehri olan İsfahan idi.

 

2006’da İsfahan, birbirinden değişik kültürel programlara ev sahipliği yapmış, kültür başkenti seçilmesini çeşitli programlarla kutlamış, ülkenin turizm faaliyetlerinde artış gözlenmiş ve İslami sanatların sergilenmesi için çok büyük bir müze inşa edilmişti.

 

Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen organizasyonlar için yeterli bütçe sağlanamamış ve farklı İran kültür kuruluşları arasında beklenen koordinasyon sağlanamamıştı.

 

UNESCO tarafından tarihi miras olarak isimlendirilen İsfahan şehri, çok zengin ve değerli bir kültürel birikime sahip. Kültürün, tarihin ve dinlerin buluşma merkezi olan bu şehir,aynı zamanda bilimsel çalışmalara da büyük katkılarda bulunmaktadır.

 

2006’nın ardından 2007’de kültür başkenti ilan edilen Özbekistan’ın başkenti Taşkent, İran tarafından da büyük bir memnuniyetle karşılandı.

 

Düzenlenen törene çok sayıda İran büyükelçisi ve yetkilileri katıldı. İslam Dünyası Kültür Başkenti’ni temsilen “anahtar” Özbekista’a teslim edildi.

 

Özbekistan, 28 milyon nüfuslu bir ülke ve nüfusun %88’i Müslüman. Asya’nın en eski ve en büyük başkenti Taşkent, aynı zamanda bölgedeki en önemli geçiş alanlarına sahiptir.

 

2004 ve 2005 yıllarında da İslam Dünyası Kültür Başkenti,Arabistan’daki Mekke şehri ve Süriye’de bulunan Halep kenti seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35