banner15

2007 Ortadoğu'da savaş yılı olacak

Jerusalem Post'da yer alan bir analizde, 2007 yılında Lübnan, Filistin ve Suriye karışacak iddiası.

2007 Ortadoğu'da savaş yılı olacak
Jerusalem Post'da yer alan bir analizde, 2007 yılının, Lübnan'da ve Gazze Şeridi'nde, muhtemelen Suriye'ye karşı bir savaş yılı olacağı idialarına yer verildi.

Jerusalem Post, Güney Lübnan'da savaşın sona ermesinden sonra ülkeye İran ve Suriye kaynaklı uzun menzilli füzeler geldiğini yazdı.

İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, Güney Lübnan'da savaşın sona ermesinden bu yana geçen dört aylık sürede bölgeye İran ve Suriye kaynaklı uzun menzilli füzeler ve gelişmiş tanksavarlar taşıyan kamyonların geldiğini yazdı.

Yaklaşık bir ay süren güney Lübnan savaşı sırasında İsrail ordusunun, İran yapımı Fecr ve Zelzele adı verilenler dahil, Hizbullah'ın uzun menzilli füzelerinden çoğunu tahrip ettiği belirtilen haberde, savunma birimlerinin yeni istihbaratına göre, Hizbullah'ın kısa ve uzun menzilli füzelerin yanı sıra
tanksavarlar sağladığı belirtildi. Bu silahların çoğunun, Suriye'den geceleri konvoylar halinde Lübnan'a girdiği de kaydedildi.

Lübnan'daki istikrarsızlık, İsrail'i endişelendiriyor. İsrail askeri istihbarat birimleri, Hizbullah'ın Lübnan'daki istikrarsızlıktan da yararlanarak, İsrail'e saldırı başlatabileceğini düşünüyor. Bunun, Lübnan'dan İsrail'e geçen savaş döneminde olduğu gibi Katyuşa saldırısı şeklinde olmayabileceği, ancak Lübnan üzerinde, bilgi toplama amaçlı uçuşlarını sürdüren İsrail uçaklarına uçaksavar füzesi atabileceğine işaret ediliyor.

Bölgede, Litani nehrinin güneyinde, uluslararası barış gücünün (UNIFIL) ve Lübnan askerlerinin varlığına rağmen, kamufle edilmiş yer altı tünellerinin ve sığınaklarının aynı şekilde Hizbullah militanlarına hizmet vermeye devam ettiği, girilmesi yasak "askeri alan" olarak duyurulan bu bölgelerin, silah ve füzeleri için depo, milisler için de eğitim alanı olarak kullanıldığı vurgulanıyor.

İsrail askeri istihbaratı, uluslararası gücün ve Lübnan ordusunun, Hizbullah grubu için bir "engel" teşkil etmediğine inanıyor. İstihbarat birimleri, (Lübnan Başbakanı Fuad) Sinyora hükümeti düşerse UNIFIL güçlerinin Lübnan'dan çıkacağını öngörmeseler de İtalya ve Fransa başta olmak üzere uluslararası güce birlik sağlayan ülkelerin, Lübnan'da kalmak ya da kalmamak seçenekleri üzerinde durmak zorunda kalabileceklerine de dikkati çekiyor.

İsrail askeri istihbaratı, savaş sonrası dönemde Hizbullah'ın ordusunu rehabilite ettiğini belirtirken, er ya da geç, İsrail'e karşı sınırda askerleri kaçırma teşebbüsü dahil, askeri operasyonları başlatacağına da inanıyor.

2007 "SAVAŞ YILI"

Jerusalem Post'da yer alan bir analizdeyse 2007 yılının, Lübnan'da ve Gazze Şeridi'nde, muhtemelen Suriye'ye karşı bir savaş yılı olacağına işaret edildi.

Yine askeri istihbarat verilerinden hareket edilen analizde, İsrail'in gelecek yıl en az iki ayrı cephede, iki ayrı savaşın içinde kendini bulacağı ihtimalinin de yüksek olduğu kaydedildi.

Bunlardan biri Gazze Şeridi'nde Hamas'a, diğerinin de savaştan sonra gücünü yeniden kazanmak için çok yoğun çaba sarf eden Lübnan'daki Hizbullah'a karşı olduğu vurgulandı.

Gazze cephesinde ilan edilen ateşkese rağmen, Hamas'ın Sina Yarımadasından tüneller aracılığıyla bölgeye silah kaçakçılığına son haftada hız verdiği de kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48