banner39

2007 yılında Türkiye'de darbe olacak

Zeyno Baran, Newsweek dergisinde yayımlanan "Yaklaşan Darbe mi?" başlıklı yorum yazısında, Türkiye'de 28 Şubat sürecini üreten koşulların bugün yeniden oluşmaya başladığını öne sürdü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
2007 yılında Türkiye'de darbe olacak

Washington'daki muhafazakâr fikir kuruluşlarından Hudson Enstitüsü'nün Avrasya Politikası Merkezi Direktörü Zeyno Baran, Türkiye'de 2007 yılında askeri darbe olasılığının yüzde 50 olduğunu savundu.

Baran, Newsweek dergisinde yayımlanan "Yaklaşan Darbe mi?" başlıklı yorum yazısında, Türkiye'de 28 Şubat sürecini üreten koşulların bugün yeniden oluşmaya başladığını öne sürdü ve "Bir kez daha, bir İslamcı iktidarda. Bir kez daha, generaller, (bu İslamcının) hükümetinin modern Türkiye'nin temeli olan laik devletin altını nasıl oyduğu konusunda öfkeyle homurdanıyorlar" diye yazdı.

28 Şubat müdahalesini öngörebildiğini belirten Baran, "Çoğu Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, iktidardan düşürülen selefi Necmettin Erbakan'dan daha ılımlı olduğunu kabul etse bile, o da sonuçta bir İslamcı" ifadesini kullandı.

Baran, "Son haftalarda, Türkiye'nin en üst rütbeli subaylarıyla konuştum. Hepsi de, demokrasinin kesintiye uğradığını görmek istemediklerini, ancak ordunun laikliği korumak için yakın bir zamanda müdahale etmesinin gerekebileceğini açıkça söylediler" dedi.

Baran, makalenin zamanlaması konusunda ise yazıyı yaklaşık bir yıldır düşündüğünü belirtti. Özellikle Org. Yaşar Büyükanıt'ın Erdoğan'ın Washington ziyaretine denk gelen konuşması üzerine makaleyi kaleme almaya karar verdiğini söyleyen Baran, ancak imkanların şimdi elverdiğini ifade etti. Makalesindeki birinci dereceli amacı, 'ABD ve Avrupa Birliği yönetimlerinin dikkatini Türkiye'deki laiklik tartışmalarına çekmek' şeklinde açıklayan Zeyno Baran'a göre, 'Özellikle Amerikan yönetimi Türkiye'yi yeterince iyi okuyamıyor.' 1997'deki 28 Şubat süreci öncesinde de Washington'da Türkiye'yi takip eden bürokratların resmi iyi çekemediğini öne süren Baran, mevcut şartları o döneme benzetiyor. Uluslararası ilişkiler uzmanı, Ortadoğu'da demokratikleştirme siyaseti konusunda kafası zaten karışık olan Washington'da Türkiye konusunda da farklı görüşler olduğuna işaret ediyor. Ona göre, Başkan Yardımcısı Richard Cheney'nin çevresi, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın tutumunu 'İslamcılara fazla müsamahakâr' buluyor. Washington'da Erdoğan hükümetinden rahatsız olanların çoğu, Dışişleri bürokrasisinden de hazzetmiyor.

Baran, Washington'daki bazı Türkiye uzmanlarının ve düşünce kuruluşlarının da yönetimi' askerî müdahalenin gerekliliği doğrultusunda yönlendirmeye çalıştığını vurguluyor. 'İslamcılık' konusunda hassasiyetleriyle ve İsrail lobisine yakınlığıyla bilinen Washington Enstitüsü (WINEP) ve JINSA gibi bazı kuruluşların 28 Şubat sürecinin sivil ve askerî başmimarlarıyla yakın irtibatı olmuştu.

Bush yönetiminin laik kesimin rahatsız olduğu Erdoğan yönetimine fazlaca yakın görünmesinin 'laiklik elden gidiyor' korkularını körüklediğini öne süren Baran, Washington'ın laiklik hassasiyetlerine de önem veren çıkışlar yapmasının ortamın sakinleşmesine katkıda bulunabileceği kanaatinde.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?