banner15

2011 yılında nüfus sayımı yapılacak

Devlet Bakanı Yılmaz, önümüzdeki sene genel nüfus sayımının yapılacağını ifade etti.

2011 yılında nüfus sayımı yapılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) Sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, 2011 yılında ülke genelinde nüfus ve hane sayımı yapılacağını açıkladı.

Yılmaz, sayım esnasında sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağını da söyledi. Resmi istatistik programının 4 yıldır başarıyla uygulandığını ifade eden Yılmaz, "Yeni sistem sayesinde ülkemiz her alanda zamanlı ve kapsamlı veriye ulaşma hedefine doğru hızla ilerlemektedir.'' dedi.

TÜİK'de '19. İstatistik Araştırma Sempozyumu' düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı Yılmaz, ''İstatistik üretimi bir bütündür. Veri sağlayıcı olan hane halklarından ve işyerlerinden; kendi iş ve işlemleri için olsa bile idari kayıt tutan kamu kurumlarına kadar tüm diğer unsurları içermektedir. Bu çerçevede, sistemin her aktörüne çok önemli görevler düşmektedir.'' diye konuştu. Yılmaz açılış konuşmasında ayrıca şunları söyledi: ''İstatistiki bilgiye artan talep, cevaplayıcılar olan hane halklarına, işyerlerine ve kurumlara dolaylı olarak artan bir yük getirmiştir. Bu yükü azaltmak için veri derleme yöntemlerinde artık çeşitli önlemler alınmaktadır. Ülkemiz için ihtiyaç duyulan verilerin elde edilmesinde daha düşük maliyet, cevaplayıcı yükünün azaltılması, daha ayrıntılı verilerin elde edilmesi ve zaman içindeki değişimlerin takibi açısından idari kayıtların daha yoğun kullanımı gerekmektedir. İdari kayıtlar, resmi istatistik üretim sürecinde her geçen yıl daha da önem kazanmaktadır. Alan uygulaması ile elde edilmek zorunda olunan nüfus, dış ticaret, motorlu kara taşıtları gibi bir çok veri şu anda kurumların idari kayıtlarından elde edilmekte ve bu da önemli ölçüde zaman ve maddi kaynak tasarrufu sağlamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının görevleri gereği tutmuş oldukları bu idari kayıtlar istatistik üretmek amaçlı kurulan sistemler olmadığından, bu kayıtların resmi istatistiklere dönüştürülmesi yoğun bir çaba ve kurumlar arası iletişim ve iş birliği gerektirmektedir.''

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 11:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35