banner39

21 milyon Hotmail şifresi hacklendi

Microsoft firmasının en büyük haberleşme sitesi Hotmail, hacker saldırısına uğradı...

Arşiv 07.10.2009, 04:55 07.10.2009, 04:55
21 milyon Hotmail şifresi hacklendi

Microsoft firmasının en büyük haberleşme sitesi olan Hotmail'in, hacker saldırısına uğradığı belirtildi.
 
Saldırının tarihi bir nitelik taşıdığı belirtilirken olay şimdiye kadarki en kapsamlı hacker saldırısı olarak değerlendirildiİnternet devi Microsoft, bilgisayar korsanlarının elektronik mesajlaşma sistemi Hotmail'de binlerce hesabın şifresini ele geçirmelerinden dolayı bu hesaplara erişimi kapattığını açıkladı.
 
Microsoft yetkilileri, "hack"lenen Windows Live Hotmail müşterilerinin şifrelerinin, "phishing" Password" (Şifre) ve "Fishing" (Balık avlamak) sözcüklerinin birleşimi) yöntemiyle ele geçirildiğini belirtti.

OLAY SONRADAN ANLAŞILDI

Önlem olarak şifreleri açığa çıkan tüm hesaplara erişimi engellediklerini ve bu kullanıcılara hesaplarına yeniden sahip olabilmeleri için tüm olanakları sağladıklarını ifade eden Microsoft yöneticileri, sorunun hafta sonunda çoğu Avrupa'da binlerce Hotmail kullanıcısının hesaplarının bir internet sitesinde yer aldığı yolundaki haberler üzerine anlaşıldığını kaydetti.

'ELEKTRONİK POSTA AÇMAYIN'

Microsoft, bilgisayar korsanlarının bu operasyonla Microsoft'un iç bilgilerine ulaşamadıklarını belirtirken, "phishing" yönteminin internet sektörünün bütününü kapsayan bir sorun olduğuna dikkati çekti. Firma, bundan kaçınmak için internet kullanıcılarına bilinmeyen, istenmeyen ve güvenilmeyen uzantılardan gelen elektronik postaların açılmasında çok dikkatli olunması ve düzenli olarak güncellenen bir anti-virüs programı kurulmasının yanı sıra şifrelerin de 90 günde bir değiştirilmesi önerisinde bulundu.

ÇOK BÜYÜK BİR GÜVENLİK SORUNU

Dünyada 21 milyon Hotmail kullanıcısının risk altında olduğu belirtilirken 10.000 password şifresinin kırılıdığı ifade edildi. Microsoft kullanıcılarına özel olarak Hotmail sitesine notlar yazarak olayı duyurmaya çalışıyor. Firma müşterilerin kredi bilgilerine ulaşılmasından korktuğunu açıkladı.

Kaynak: Bugün

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?