banner39

21.yüzyıl Kerbelası için de matem

Hz. Muhammed (sas)'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmesinin acısı, bu yıl Filistin'de katledilen masum insanların dramıyla birleşti

Arşiv 08.01.2009, 07:36 08.01.2009, 07:37
21.yüzyıl Kerbelası için de matem


Hz. Muhammed (sas)'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmesinin acısı, bu yıl Filistin'de katledilen masum insanların dramıyla birleşti. Ülke genelinde binlerce vatandaş, ehli beyt mensupları ve Gazze'de hunharca öldürülen bebekler için gözyaşı döktü.

Son yıllarda kan akıtma yerine kan bağışı yapan Caferiler bu yıl kanlarını Filistinlilere bağışladı. Hazreti Peygamber'in (sas) torunu Hz. Hüseyin ve 6 aylık oğlu Ali Asgar, kızları Rukayye (3) ve Zeynep'in de aralarında bulunduğu 72 kişinin Kerbela'da şehit edilişlerinin 1369. yıldönümü ağıtlarla anıldı.

İstanbul Halkalı Aşure Meydanı'nda toplanan binlerce vatandaş sinelerini döverek Kerbela ve Filistin'deki vahşetin acısını yaşadı. Tören alanının çevresini Peygamberimiz'in ehli beytini öven sözlerinin yazıldığı afişlerle donatan Caferiler, günün anısına siyah kıyafetlere büründü.

Okunan mersiyelerle gözyaşları sel olup aktı. Kadınlar ve genç kızlar alınlarında "Ya Zeynep", "Ya Rukayye", "Ya Sakine" isimlerinin yazılı olduğu bandanalar taşıdı. Kimi ellerinde, Hz. Hüseyin ve yarenlerinin çölde susuz bırakılmalarını simgeleyen su tasları taşırken kimi de Hz. Hüseyin'in kızlarının ellerinin zincire vurulmasına atfen ellerini zincirledi.

Ayrı bir yerde bulunan erkekler de sık sık sinelerini yumruklayarak yaşanılan acıyı hissettiklerini gösterdi. 6 aylık oğlu Ali Asgar'ın anısına göğe çok sayıda güvercin bırakıldı. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kanlı görüntülerin yerini ise farklı sahneler aldı. Mateme katılan Caferi vatandaşlar kan akıtmak yerine kan vermeyi tercih etti. Kızılay tarafından Aşure Meydanı'nda oluşturulan çadırlara gelenler, Gazze'de yaralanan Filistinliler için kan bağışında bulundu.

Törene katılan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, bugün benzer acıların Filistin'de yaşandığını belirterek, "Allah İsrail'e lanet etsin. Ölenlerin kanları yerde kalmayacaktır. Filistin'de şehit düşen kundaktaki bebekten 70 yaşındaki insana selam olsun." dedi.

Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz de Filistin'de yaşanan İsrail katliamını şiddetle kınadığını ifade ederek, bebeklerin ölmesinden dolayı insanların utanç duyması gerektiğini vurguladı. Yaşanan ölümler karşısında sessizliğini koruyan Müslüman ülkeleri kınayan Özgündüz, "Müslümanlar kırılırken İsrail'e göz kırpan o kralları lanetliyorum. Hükümetten İsrail ile yapılmış tüm anlaşmaları iptal etmesini istiyorum." diye konuştu.

Öte yandan Kerbela şehitleri Iğdır, Kars, Manisa, Kocaeli ve Kütahya da anıldı. Iğdır'da Caferiler, şehir mezarlığında İmam Hüseyin'e ağıtlar yaktı. Hüseyin Çağlar Camii İmamı Hüseyin Yeşil, yaptığı konuşmada bugün İsrail'in Filistin'de ikinci bir Kerbela oluşturduğunu söyledi.

Kars'ta Çarşı Camii önünde toplanan çok sayıda kişi, önce Ehlibeyt Işıklı Camiii'ne daha sonra da Garnizon Şehitliği'ne yürüdü. Ehlibeyt Işıklı Camii İmamı Seyyid Ahmet Erdem, bugün Gazze, Filistin ve Irak'ta Kerbela'yı andıran cinayetlerin işlendiğini vurguladı. Kütahya Belediyesi, Hicri Muharrem ayının 10. günü dolayısıyla 10 bin kişiye aşure dağıttı. Manisa-Turgutlu ve Kocaeli-Darıca'daki anma törenlerine katılanlar, vücutlarına zincir vurarak kan akıtmak yerine Kızılay'a kan bağışında bulundu.

Kerbela'da ne olmuştu?

Kerbela Olayı, 10 Ekim 680 (10 Muharrem 61) tarihinde bugün Irak sınırları içindeki Kerbela şehrinde meydana geldi. Kendisini halife ilan eden I. Yezid'e biat etmeyen Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ile birlikte oğlu ve kızlarının da arasında bulunduğu 72 kişi, Yezid'in adamları tarafından şehit edildi. Bu hadise, Şii, Caferi ve Alevilerce Aşure Günü'nde matem olarak yâd ediliyor.

Yorumlar (1)
AYSEL KÖSE 14 yıl önce
ağlayın su yükselsin
belki kurtulur gemi
ane seccaden gelsin
bize dua et emi!
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?