banner39

239 yıllık Kraliyet bayrağı indirildi

Nepal Kraliyet sarayında kraliyet bayrağı indirilirken halk ilan edilen yeni cumhuriyet rejimini kutladı.

Arşiv 29.05.2008, 16:40 29.05.2008, 16:59
239 yıllık Kraliyet bayrağı indirildi

Nepal'de cumhuriyetin ilk günü kutlanırken kraliyet sarayındaki kraliyet bayrağı indirildi. Nepal'de dün parlamentonun kararı ile 239 yıllık Hindu kraliyet rejimine son verildi.

Nisan'da oluşturulan özel asemble bir zamanlar saygı duyulan kraliyet kurumunu tarihe gömdü. Kral Gyanendra'ya Katmandu'daki pembe sarayı terketmesi için 2 hafta süre tanındı. Saray daha sonra müzeye dönüştürülecek.

Kraliyet rejimi hakkında parlamentoda oylama yapılması 2006'da Maocu eski isyancılarla varılan barış anlaşmasının şartlarından biri idi. Barış anlaşması ile Maocu isyancılar on yıldır devam eden silahlı mücadeleyi bıraktı ve Nepal siyasetindeki yerlerini aldı.

Katmandu Post gazetesinin bugünkü manşeti "Vive la Republique" şeklinde çıktı. Himalayan Times gazetesi ise "Bir ümit doğdu". Nepalli yetkililer, kraliyet bayragı yerine Nepal ulusal bayrağının göndere çekileceğini bildirdiler. Yeni cumhuriyeti kutlayan 500 kadar kişi "Bu halkın zaferidir" diyerek yürüyüş gerçekleştirdi.

Bugün erken saatlerde sarayın önüne gelen 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Dev Raj Bhatta, "Çok gurur duydum. Monarşinin son bulması beni gururlu bir Nepal vatandaşı yaptı." dedi. Saray önüne toplanan Nepalliler, hükümete çağrıda bulunarak sarayda Nepal bayrağının göndere çekilmesini ve Gyanendra'nın hemen saraydan çıkarılmasını talep ettiler. Protestocular "Gyanendra, hırsız, sarayı terket!" diye bağırdılar.

Maocuları hala bir terörist grup olarak tanımlayan ABD, yeni cumhuriyete destek verdi. ABD büyükelçilik açıklamasında, "Nepal'in demokratik gelişmesinde bu bir başka heyecan verici bir kilometre taşı." denildi.

Maocular geçen ayki seçimlerde 601 üyeli parlamentoda 220 sandalye kazandı. Maocuların yeni hükümete başkanlık etmesi bekleniyor. Ancak yeni hükümeti zor bir görev bekliyor. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nepal'de beklentileri yerine getirmesi gerekiyor. Hala binlerce Maocu savaşçı kamplarda hayatlarını sürdürüyor. Maocular orduya entegre edilmeleri gerektiğini söylüyor. Geleneksel olarak kraliyete sempati duyan ordu şu ana kadar bu isteğe karşı çıktı.

Seçim kampanyaları sırasında Maocular topraksız çiftçilere toprak, işsizlere iş sözü verdi. Ülke nüfusunun yüzde 80'den fazlası olan 26 milyon kırsal kesimde yaşıyor.MÜSLÜMAN PARLAMENTER MECLİSTE

Geçen ay yapılan genel seçimlerde parlamentoya giren Müslüman kadın parlamenter Selma Hatum da dünkü oturumda yer aldı. Kraliyet rejime son verilmesinin ardından dün binlerce Nepalli dans etti, yürüyüşler yaptı şarkılar söyledi.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?