banner15

250 bin Iraklı evlerini terketti

Irak'ta yayımlanan resmi rakamlara göre, son iki ay içinde 80 bin kişi evlerini terk etti.

250 bin Iraklı evlerini terketti

Irak’ta yayımlanan resmi rakamlara göre, son iki ay içinde 80 bin kişi evlerini terk etti. Bu sayının son yedi ayda 250 bine ulaştığı kaydedildi. Irak Göçmen Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, ülkedeki şiddet olaylarından dolayı evlerini terk ederek göç etmek zorunda kalanların sayısı arttı. Son iki ay içinde evlerinden kaçmak zorunda olanları sayısının 80 bin dolayında olduğu belirtilirken, 22 Şubat’ta Samarra’daki Şii camisine yapılan saldırıdan bu yana göç edenlerin sayısının 250 bini bulduğu kaydedildi.

Göçmen Bakanlığı Sözcüsü Satar Nowruz, evlerini terk etmez zorunda kalan çok sayıda kişi kişinin kayda geçmediğini ve yurtdışına kaçanlar olduğunu da belirtti. Bununla birlikte Bağdat’ın bazı semtlerinde yürütülen operasyonların da bazı ailelerin evlerini terk etmesine yol açtığı ifade edildi.

SALDIRILAR SÜRÜYOR

Öte yandan Bağdat merkezinde bir restorana yakın bomba yüklü bir otomobil ile yapılan saldırı sonucu en az 5 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı. Bunun öncesinde Irak polisinin yaptığı açıklamaya göre, bir intihar eylemcisi bomba yüklü minibüsü askeri kontrol noktasında infilak ettirdi. Patlama sonucu 2 askerin öldüğü ve biri sivil 12 kişinin de yaralandığı belirtildi. Patlamanın yerel saatle 07.00’de Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Şaab semtinde gerçekleştiği bildirildi.

İntihar saldırısından yarım saat sonra başkentin güneybatısındaki Bayaa semtinde gerçekleşti. Patlamada 2 kişinin yaralandığı bildirildi. Bu saldırılar ABD öncülüğündeki çok uluslu günün sözcüsü General William Caldwell’in intihar saldırılarının hiç bu kadar yüksek olmadığı açıklamasından bir gün sonrasına denk geldi. William Caldwell Ramazan ayının ilk haftasındaki intihar saldırılarının Mart 2003’ta başlayan ABD müdahalesinden buyana hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu açıkladı.

Ayrıca Irak polisi Bağdat’ın değişik yerlerinde gece boyunca 15 cesedin bulunduğunu belirti. Son 24 saat içerisinde bulunan ceset sayısı 40’ı geçti. Cesetler çoğunlukla işkence izleri taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48