banner39

250 düşünürden Filistin'e destek

250 Müslüman alim ve düşünür, Filistin'e uygulanan haksız ambargonun kaldırılmasını istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
250 düşünürden Filistin'e destek

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

37 ülkeden 250 Müslüman alim ve düşünür, Filistin halkına uygulanan haksız ambargonun kaldırılması çağrısında bulundu. Konuyla ilgili bir bildiri yayımlayan alimler ve düşünürler, İsrail'i tanıması ve İslami direniş projesinden vazgeçmesi için Filistin Hükümeti'ne karşı sürdürülen Siyonist-Amerikan kampanyayı, iç ve dış baskıları kınadılar.

 

'Sabredin ve hükümetinize sahip çıkın'

 

Alimler ve düşünürler yayımladıkları bildiride, Filistin halkını sabır ve sebata, Allah'ın ipine sımsıkı sarılmaya, birlik ve bütünlüğünü muhafaza etmeye, hükümeti etrafında toplanmaya ve halk iradesini korumaya, ayrılığa ve fitneye yol açabilecek her şeyi terkederek bütün gruplarıyla dayanışma içinde olmaya çağırdılar.

 

Bildiride ayrıca, İsrail'i tanıma fikrini destekleyen bazı Filistinli güçlerin ve Arap ülkelerinin entrikacı tavırları da kınandı ve İsrail'i tanımayı reddeden Filistin Hükümeti'nin meşru ve kahramanca tavrına övgüde bulunuldu.

 

'Filistin Hükümeti'ne baskı yapmayın'

 

Bildiride, Arap ve İslam ülkeleri hükümetleri, Filistin halkına destek olma görevini yerine getirmeye, ambargonun kaldırılması için çaba göstermeye, düşmanların baskılarına boyun eğmemeye ve  meşru haklarından vazgeçmesi için Filistinlilere baskı yapmamaya davet edildi.

 

Bildiriye imza koyan alimler ve düşünürler, İslam Ümmeti'nin etkin alimlerini ve düşünürlerini, entelektüellerini ve gazetecilerini, partilerini, parlamentolarını, deneklerini ve işadamlarını Filistin halkına uygulanan haksız ambargonun kalkması için harekete geçmeye ve meşru olan bütün yollarları kullanmaya çağırdı.

 

'Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya özgürlük ümmetin görevi'

 

Bildiride, Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne kavuşturulmasının tüm Müslümanlar üzerine farz olduğu hatırlatılarak, bu görevi yerine getirmek için en azından, Filistin halkının kendi toprakları üzerinde ve ümmet adına düşmana direnme hakkının korunması gerektiği vurgulandı. Bildiride ayrıca, direnişin şer'i bir fariza, ulusal bir görev ve siyasi bir maslahat olduğu ifade edildi.

 

Bildiriyi imzalayanlar, dünyadaki özgür  ve vicdanı ölmemiş insanlara seslenerek Filistin halkının yanında yer almalarını istediler.

 

Bildiride, uluslararası kuruluşların İsrail ile işbirliği içinde olması da eleştirildi.

 

Bildiriyi imzalayanlar arasında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf El-Kardavi, Suudi Arabistanlı davetçi Avad bin Muhammed El-Karni, Mısırlı yazar Fehmi Hüveydi, Fas Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Sekreteri Sa'duddin El-Osmani, Fas Adalet ve İhsan Cemaati lideri Abdüsselam Yasin, Tunus İslami En-Nahda partisi lideri Raşid el-Ğannuşi ve Hindistan İslami Cemaat emiri Abdu'l-Hakk El-Ensari yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?