banner15

27 Avrupa ülkesi İran'a yatırım yarışına girdi

Avrupa'dan 27 ülkenin İran'a yatırım yapmak için rekabete giriştikleri iddia edildi.

27 Avrupa ülkesi İran'a yatırım yarışına girdi

İran'ın Madrid Büyükelçiliği Ekonomi Ataşesi, İran ve İspanya'nın işadamları ve sanayicilerinin karşılıklı olarak defalarca ziyarette bulunduklarını söyledi.

İran Büyükelçiliği'nin Ekonomi Ataşesi Medi Ronaki ile Madrid'de görüşen Mehr haber ajansı muhabiri, iki ülke ekonomisinin ilişkilerinin geliştirilmesinde ilerlemeler olduğunu ve İspanya Ticaret Geliştime Merkezi'nin 2007 yılı raporunda, İran ve İspanya arasında 3 milyar 147 milyon avro bir ticaret hacmi gerçekleştirildiğini söyledi.

İran'ın İspanya'ya ihracatı çelik, sanayi malzemeler, büyük güneşli ve rüzgarlı elektrik trafoları, otomobil yedek parçaları ve petrokimya ürünlerinden oluştuğunu ve halen 27 ülke İran ile ticaretini geliştirmek için birbirleri ile rekabet ettiklerini söyledi.

İtalya ve İspanya'nın Avrupa ülkeleri arasında İran'la ticari ve ekonomi ilişlilerde sırayla 4. ve 5. ülkeler olduğunu ifade eden Ronaki, Haziran ayında İspanya'nın Uluslararası Zeytin firasının yetkililer İran'ın ziyaret edeceğinin haberini verdi ve ayrıca yakın gelecekte İran'ın ticaret odasından bir heyet bazı anlaşmaların imzalanması için İspanya'ya gideceğini söyledi.

Kaynak: Mehr Ajansı


Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 17:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35