banner15

28 Şubat'ta Ergenekon faktörü

Türkiye'yi derinden etkileyen 28 Şubat sürecinde Ergenekon aktif bir rol oynadı.

28 Şubat'ta Ergenekon faktörü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon yapılanmasınn şu ana kadar bir çok bağlantısı ortaya çıktı. Özellikle askeri müdahaleler sırasında örgütün nasıl rol oynadığı çeşitli platformlarda dile getirildi, davanın tüm iddianamelerinde yer aldı. Örgütün Türkiye tarihinde dönüm noktalarından biri sayılan 28 Şubat sürecinde de etkili olduğu daha önce defalarca söylenmiş, belgeler ortaya çıkmıştı. Dönemin tanıklarından biri olan Haşim Haşimi, Ergenekon'un süreçte nasıl etkili olduğunu anlattı.

Yeni Şafak gazetesinden kendisiyle röportaj yapan Mehmet Gündem'in "Ergenekon her taşın altından çıkıyor. Kürt sorununa etkisi kaçınılmaz. Siz nasıl görüyorsunuz Ergenekon yapılanmasını?" şeklindeki sorusuna "Büyük ve karmaşık bir yapı. Devletin bir kanadının desteğini gördü, ciddi bir siyasi ve askeri güç elde ederek siyasete müdahale etti. Örneğin Refah ve Fazilet'in üzerine gitti ve 28 Şubat'ta başarılı oldu. Fakat bu güç AK Parti döneminde etkin olamadı, çünkü siyaset kendisini esir alacak müdahalelere karşı dik durdu, ayrıca dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök faktörü Ergenekon'un hamlelerini boşa çıkarttı" şeklinde cevap verdi.

Haşimi, bu önemli süreçte yer alan örgütün aynı zamanda Kürtleri ve Kürt sorununu tepe kullandığını aynı röportajda ifade etti.

Haşimi "Ergenekon ile Kürt sorunu arasında nasıl bir ilişki var?" soruyu ise şu şekilde cevaplandırdı: "Bu meseleyi tepe tepe kullandılar, sorundan beslendiler. Kürt sorunu üzerinden varlıklarını devam ettirdiler. Çünkü Ergenekon çatışmayı bahane ederek etkisini ve gücünü artırdı"

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35