banner39

3 polis işkence suçlamasıyla tutuklandı

Üç ay önce bir kişinin gözaltında gördüğü işkenceden öldüğü yönündeki davadan üç polis tutuklandı.

Arşiv 21.04.2010, 01:04 21.04.2010, 07:21
3 polis işkence suçlamasıyla tutuklandı


Fatih'te yaklaşık 3 ay önce iki kuryeden 1 milyon 200 bin doların gasp edilmesiyle ilgili gözaltına alınan Murat K'nın emniyette fenalaştıktan sonra hastanede ölümüne ilişkin adliyeye sevk edilen 6 emniyet görevlisinden 3'u tutuklandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliğinde görevli komiser O.K ile polis memurları Y.B, O.Ö, A.K, R.A ve G.K, ''işkence sonucu ölüme neden olmak'' iddiasıyla Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesinde Cumhuriyet savcısına ifade verdi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilen bu kişilerden komiser O.K ile R.A ve A.K tutuklanırken, diğer üçü serbest bırakıldı.

Komiser O.K'nin mahkemede verdiği ifadede, kamera görüntülerinin savcılıkta ayrıntılı incelenmediği kanaatinde olduğunu, bu nedenle böyle bir ithamda bulunulduğunu düşündüğünü kaydettiği öğrenildi.

Murat K'nın, koridorun sonunda önce ellerini duvara vurduğunu ve kafasını yumrukladığını, daha sonra da kafasını duvara çarpmaya çalışırken sakinleştirilip sandalyeye oturtulduğunu savunan O.K'nın, oradan ayrıldıktan sonra görevli polis memurunun kendisine Murat K'nın fenalaşarak yere düştüğünü söylediğini, bu durumun da kamera kayıtlarıyla sabit olduğunu anlattığı kaydedildi.

Komiser O.K'nin, daha sonra yanına gittiği Murat K'nın yere düşmüş olduğunu gördüğünü ve hastaneye sevkini sağladığını söylediği belirtildi.  

Fatih'te yaklaşık 3 ay önce iki yaya kuryeden 1 milyon 200 bin doların gasp edilmesiyle ilgili gözaltına alınan 23 kişiden 34 yaşındaki Murat K, emniyetteki işlemleri sırasında fenalaşarak, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?