30 işçi yerin 540 metre altında kaldı

Zonguldak'taki maden ocağı patlamasında, 540 metre derinde kalan 30 işçiye ulaşılamadı. Başka ocaktan işçilere ulaşılmaya çalışılıyor

30 işçi yerin 540 metre altında kaldı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait yeni açılan maden ocağında grizu patlaması oldu. 11işçi yaralı olarak kurtarılırken, 540 metre derinlikte çalışan 30 işçi mahsur kaldı. Taşeron firma görevlileri olduğu belirtilen işçi sayısı önce 15, daha sonra 25, ardından 32, son olarak da 30 olarak açıklandı.

Zonguldak’ın Gelik beldesinde, dört yıl önce Çinli ekipler tarafından açılan kömür ocağındaki patlama saat 13.30’da meydana geldi. Patlamayla elektrik tesisatı ve ocak içindeki haberleşme sistemi devre dışı kaldığı için uzun süre olayın boyutu anlaşılamadı. Hemen harekete geçen kurtarma ve tahlisiye ekipleri, bir yandan madencilerin galerilere iniş çıkışta kullandığı kafes denilen asansörlerde kalan madencileri kurtardı. Ardından patlamadan zarar görmeyen 160 ve 360 kodundaki galerilerde bulunan işçiler tahliye edildi. 460 kodundaki işçiler ise, göçük nedeniyle yandaki ocaktan çıkarıldı. Tahliye edilenler arasında bulunan 11 yaralı hastaneye kaldırıldı.

540 metreye ise saatlerce ulaşılamadı. Burada mahsur kalan 30 madencinin, olay sırasında üç ayrı galeride çalıştığı belirtildi. Patlamayı öğrenerek olay yerine akın eden madencilerin yakınları ise feryat etti. Madenci yakınlarının bekleyişi gün boyu devam ederken, olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi.

İKİ KOLDAN KURTARMA ÇALIŞMASI

TTK’ya bağlı kurtarma ekiplerinin, işçilere ulaşmak için çalışma yaptıklarını ifade eden Vali Ata, gün içinde yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Bir ekip patlamanın meydana geldiği Karadon Müessesesi yönünden, diğer bir ekip de Gelik İşletme Müdürlüğü’nden patlamanın meydana geldiği yere ulaşmaya çalışıyor. Ekipler bir taraftan da kablo döşeyerek haberleşme sistemini onarmaya çalışıyor. Ekipler İşçilere 500 metre kadar yaklaştılar.”

Mahsur kalan işçi sayısı ve patlamanın nedeni, olay yerine gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla aydınlandı. Dinçer, mahsur kalan işçi sayısının 30 olduğunu ve grizu patlaması yaşandığını söyledi.

Gaz ölçümü normal çıkmış

Dinçer şu bilgileri verdi: “Saat 12.59 civarında burada ölçüm yapılmış. Gaz oranı çok normal görünüyor. Saat 13.03 civarında aşağıda galeri açarken aşağıda dinamit patlatılıyor. Dinamit patlatıldıktan sonra ölçüm yapılıyor. Metan gazı oranının yüksek olduğu tespit ediliyor. O süreçten itibaren çalışma bırakılıyor. Elektrikler kesiliyor ve beklenilmeye başlanıyor. Saat 13.24’de tekrar ölçüm yapılıyor. Ölçümde bütün değerler normal çıkıyor. Ama 13.28’de patlama meydana geliyor. Bu patlamanın meydana geldiğine yönelik ayrıntılı bilgi elimizde yok. En son 22 Ekim’de denetimlerimizi yapmışız. Bu denetimlerde iş güvenliğini tehdit eden herhangi unsura rastlanmamış. Sadece müfettişlerimiz tahkimat planına ve yönergelere uygun çalışma talebinde bulunmuşlar. Onun dışında her şey normal gözüküyor.”

Madencilerin isimleri

Mahsur kalan işçilerin isimleri Adem Çengel, Ahmet Karabektaşoğlu, Dursun Kartal, Erdem Ayçin, Ekrem Akkaya, Engin Düzcük, Erkan Taşdemir, Erman Çaylıoğlu, Hasan Akbaba, Hasan Ersin, Hüseyin Arslan, İlker Bebek, İsmail Fidan, Kadir Ötgüç, Koray Kebapçı, Murat Özbay, Mustafa Zoroğlu, Ramazan Bakıroğlu, Ramazan Yavuz, Sabri Özdal, Sadık Kocakaya, Samet Aydın, Serkan Yılmaz, Şahin Ataman, Şahin Tavukçu, Şeref Akdoğan, Tarık Candemir, Veli Akyüz, Volkan Candemir ve Yunus Ekmekçi olarak açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 08:21
banner53
YORUM EKLE

banner39