banner39

3000 yıl önce Anadolu'dan arı ihracatı

Ürdün Vadisi'nde bulunan kalıntılara göre 3000 yıl Türkiye coğrafyasından Ortadoğu'ya arı ihracatı yapılmış.

Arşiv 10.06.2010, 16:31 11.06.2010, 17:36
3000  yıl önce Anadolu'dan arı ihracatı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası bir araştırma grubu Ürdün vadisinde toprak kovanlar içinde bal peteği kalıntıları buldular. Yapılan inceleme sonrasında 3000 yıl önce de insanların arıcılık yaparak bal elde ettikleri ortaya çıktı.

Ortadoğu’da 3000 yıl önce de insanların arıcılık yaptıkları, büyük çapta bal elde etmek için toprak kovanlar kullandıkları tesbit edildi. Almanların da katıldığı araştırma grubu, İsrail’in kuzeyindeki Ürdün vadisinde, Tel Rehov bölgesinde toprak kovanların kalıntılarını buldu. Amerikan Bilim Akademisi dergisi ‘Proceedings’de araştırmacıların kalame aldığı makalede, o zamanlarda da insanların arıcılık yaparak bal ve bal mumu ürettikleri bildirildi.

Mısır’da bulunan duvar resimlerinde ve yazılarda bal mumu ve bal üretimiyle ilgili kayıtlara daha önce de rastlanmış olmasına rağmen, şimdiye kadar bunun dışında bir delil bulunamamıştı. Toprak kovanların bulunduğu araştırmada bu kovanlar içinde o zamanki arılara ait olduğu tesbit edilen kanat ve bacakların bu bölgede yaşayan cinse benzemedikleri, Tel Rehov bölgesinde yaşayan insanların bu tür arıları Türkiye’den getirttikleri tahmin ediliyor. Anadolu’da yaşayan arı türünün daha sakin ve daha çok bal ürettiğinden dolayı o zamanki arıcıların Türkiye’den ithal ettiği sanılıyor.

Üçbin adet balarısı preparatıyla dünyanın en büyük koleksiyonuna sahip Frankfurt Üniversitesi Arıcılık Enstitüsünden arı bilimci Stefan Fuchs, buluntuları ellerindeki örneklerle karşılaştırdıklarını, aynı türlerin Türkiye’de bulunduğunu söyledi.

Tarihi kovanlar, kuzey İsrail’deki Ürdün vadisinde bulunan Tel Rehov şehrinin tam ortasında bulundu. Araştırmacılara göre bal ve bal mumu o zamanlar çok değerli olduğundan şehrin ortasında saklanıyordu. Kovanların bulunduğu bina tahminen milattan önce 10. ya da 9. yüzyılın sonunda yıkılmış.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?