banner15

301 seçimden sonraya kaldı

Hükümet, AB’nin değiştirilmesini istediği TCK’nın tartışmalı 301’inci maddesinin seçimlerden sonra değiştirecek.

301 seçimden sonraya kaldı

Türkiye’nin AB nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Volkan Bozkır, 32 müzakere başlığına ilişkin yasal düzenlemelerin bu ayın sonunda sunulacağını belirtirken 301’inci maddenin seçimler öncesi değiştirilmeyeceğini söyledi.

Büyükelçi Bozkır, Brüksel’de Financial Times gazetesi’ne konuştu. Gazetenin, “Türkiye, hukuki taarruzu başlatıyor” başlığı ile verdiği haberinde Türkiye’nin, müzakere başlıklarının önemli bir bölümünün askıya alınmasına karşın AB üyeliğine hazırlanmak amacıyla çok sayıda yasal düzenlemeleri yapmayı planladığını yazdı.

Volkan Bozkır, gazeteye Türkiye’nin AB’nin kararına “reformları hızlandırarak” yanıt vereceğini, böylece siyasi iklim değiştiğinde katılmaya hazır olacağını söyledi.

Türkiye’nin AB’nin kararını “sakin ve profesyonel” bir biçimde karşıladığını, bunun da Türkiye’nin AB ile ilişkisini sürdürmek istediğini gösterdiğini kaydeden Bozkır, “Türkiye için sert bir karşılık vererek ilişkiyi dondurmak kolay olurdu” diye konuştu.

Volkan Bozkır, Türkiye’nin yasa ve kurallarını AB müktesebatına uyumlu hale getirmek amacıyla 2013 yılına kadar yasal düzenlemelerin bu ayın sonunda sunulacağını anlattı.

Düzenlemelerin, askıya alınan sekiz başlık dahil, 32 başlığı kapsayacağını belirten Bozkır, tartışmalı 301’inci maddenin ise, seçimlerden önce değiştirilmeyeceğini söyledi.

TÜRKİYE KARŞILIĞI BEKLİYOR

Büyükelçi, Ankara’nın yapacağı reformların karşılığında AB’nin iyi niyet göstererek Alman Dönem Başkanlığı sırasında birkaç başlıkta müzakerelerin açılmasını beklediğini de vurguladı.

Financial Times’a konuşan Avrupa Komisyonu’nun Genişleme’den Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, “Türkiye’nin reformları sürdürme kararını elbette ki olumlu karşılıyoruz ancak puding iyi olup olmadığı yenirken anlaşılıyor” şeklinde konuştu.

Olli Rehn “Ancak genel olarak olumlu bir girişimdir ve bu reformları sadece AB için değil, Türk vatandaşlarının iyiliği için de yaptıklarını gösteriyor” dedi.

Financial Times, AB yetkililerinin “İşletmeler ve Sanayi Politikası” başlığında müzakerelerin Mart’a kadar başlayabileceğine, Alman Başkanlığı 30 Haziran’da sona ermeden iki veya üç başlığın daha açılabileceğine inandıklarını yazdı.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48