banner15

301'i tümüyle kaldırmayız

Başbakan Erdoğan Etiyopya Gezisinden önce yaptığı açıklamada 301'in tamamen kaldırılmasını kesinlikle düşünmediklerini söyledi.

301'i tümüyle kaldırmayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TCK'nın 301'inci maddesinin tümden iptalini düşünmediklerini belirterek, "Ama değişiklik noktasına gelince bu konuda ben daha önce de söyledim, (değişikliğe varız) dedim ve neyin nasıl değişmesi gerekir, bu noktada her türlü teklife varız" dedi.

Etiyopya'ya hareket etmesinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, "İstanbul Emniyet Müdürü'nün değiştirileceği" yönünde iddialar bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Bunlar hassas konular, ciddi konular. Eğer olması gereken bir şey varsa, zaten hemen onun adımını atarız. Aynen Trabzon'da duyduğunuz gibi, onda da duyarsınız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin TCK'nın 301'inci maddesinin tamamen kaldırılmasına yönelik önerilerinin hatırlatılması üzerine de, "Tümden iptal diye bir şey düşünmüyoruz. Onu bir defa açıklıkla söyleyeyim" yanıtını verdi.
Erdoğan, şunları söyledi:

"Bize tümden iptalini teklif edenler, bunu şu anda ülkelerinde uygulayan, biliyorsunuz birçok ülkeler var... Ve 301'in içerisinde gerek birinci, gerek ikinci fıkrasında geçen maddeleri çok iyi değerlendirmeleri gerekir. Bu maddeleri bir defa görmemezlikten gelemezsiniz.

Değerlendirirlerse yaptıkları teklifin çok çok tutarlı olmadığını görecekler. Ama değişiklik noktasına gelince bu konuda ben daha önce de söyledim, (değişikliğe varız) dedim ve neyin nasıl değişmesi gerekir, bu noktada her türlü teklife varız."

"GEREKİYORSA BU MADDE DE DEĞİŞEBİLİR"

Adalet Bakanı Cemil Çiçek de TCK'nın 301. maddesi ile ilgili tartışmaları değerlendirirken, hukuk teorisi açısından bakıldığında, "Anayasa'nın değiştirilemez nitelikte olan ilk üç maddesi ile 174. maddeleri dışındaki maddelerin, her türlü hukuki metnin değiştirilebilir" olduğunu söyledi.

Çiçek, "Böyle olduğu içindir ki bunu bilen bizler, '301. maddede değişiklik yapılamaz' tarzındaki bir görüşün sahibi bugüne kadar hiç olmadık" dedi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın teşkilat çalışmasına katılan Çiçek,TCK'nın 301. maddesiyle ilgili kendi hükümetleri döneminde iki değişiklik yapıldığını anımsatarak, "Son ikisini bu hükümet değiştirdiğine göre, 'bu madde değişirdi, değişmezdi' tarzındaki bir tartışmanın tarafı biz olamayız. Değişmesi gerekiyorsa bu madde de değişebilir" diye konuştu.

301. madde ile ilgili düzenleme yaparken, eğer hukuki çerçevede değerlendirme yapılacaksa, bunun Türkiye'ye mahsus bir madde olmadığını, benzerlerinin batıda da bulunduğunu anlatan Çiçek, "Eğer bu konu çözüme kavuşacaksa kim ne diyorsa, imzasıyla koyabilmelidir. Biz de bu tartışmaları geniş bir uzlaşmayla ortaya koymamız lazım" dedi.

Türkiye'nin gündeminde sadece bu konunun olmadığını belirten Çiçek, Türkiye'nin hayat standardını artırmak istediklerini söyleyerek, "Hiçbir konuda ön yargısı olmayan bir iktidar var. Hiç bir zaman ön yargılı olmadığımız gibi bizi değerlendirenlerin de ön yargılı olmamaları gerekir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35