banner15

3.3 milyon yaşındaki çocuk

Darbe ardından Tayland'a kurumlaşma çağrıları, Elif Şafak davasına ilişkin değerlendirmeler, Bush, gizli nakilleri neden doğruladı?, Afrika'da kadınların durumu, 3,3 milyon yaşındaki çocuk.

3.3 milyon yaşındaki çocuk
Tayland'daki darbeye pek çok İngiliz gazetesi geniş yer ayırmış.

Financial Times gazetesi, Genelkurmay Başkanı’nın iki hafta içinde yönetimi bırakma sözü verip bir yıl içinde de yeni bir anayasa ve seçim planladıklarına değiniyor.

Gazetenin başyazısının manşeti: “Tanklar ilerlerken Taksin'in zamanı doldu”

Financial Times, bunun Tayland'da yaşanan son darbe olması için, güçlü bir kurumlaşmanın sağlanması gerek, diyor.

“Taksin Şinavatra, kırsal kesimdeki yoksullarla kentlerdeki zenginler arasındaki kutuplaşmaya neden oldu, ülkenin güneyindeki Müslümanların direnişine baskı koyarak ise sadece bu kutuplaşmayı pekiştirdi.

“Ancak çözüm askeri darbe değil, Pakistan ve Birmanya'ya bakın.

“Genelkurmay Başkanı belki iki hafta içinde görevi geçici bir hükümete devretme sözü verdi ama Tayland'ın yine de dönüp kendine bir bakması gerek. 1932'den bu yana 18 darbe ve beş darbe girişimi oldu. Monarşi, belki ulusu güçlü şekilde birleştiren bir güç ancak Tayland'ın sağlam modern kurumlar kurmaya ihtiyacı var.

Guardian, Genelkurmay Başkanı'nın ordunun bir yıl işbaşında olacağı sözlerine dikkat çekiyor.

“Kansız darbeyle yönetimi ele geçiren darbe lideri, Tayland'da bir yıl boyunca yeni anayasa yazılana dek, ordu destekli bir yönetimin olacağını söyledi. Darbe düzenlendiği sırada Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları için New York'ta olan Başbakan Taksin Şinavatra, özel bir ziyaret için Londra'ya geldi dün.

“Darbe lideri, Taksin'in istediği takdirde Tayland'a dönebileceğini, ancak döndüğünde büyük ihtimalle yargılanacağını belirtti.

Elif Şafak davası

Yazar Elif Şafak'ın Baba ve Piç romanındaki karakterlerin ettiği sözler yüzünden Türklüğe hakaretten yargılanacağı haberi Financial Times gazetesinin dış haber sayfalarında göze çarpıyor.

Türk hükümeti, yazarların yargılanmasına olanak veren yasayı yürürlükten kaldırması yolunda iç ve dış baskıya boyun eğmeyi reddederken, ülkenin en tanınmış kadın yazarlarından Elif Şafak, bugün Türklüğe hakaret suçundan yargı önüne çıkıyor.

“Dava, Avrupa Parlamentosu temsilcileri ve insan hakları örgütleri tarafından yakından takip ediliyor. Avrupa Parlamentosu üyelerinden ve davayı izlemek üzere Türkiye'de bulunan İngiliz parlamenter Richard Howitt, Bu dava Türkiye'nin uluslararası imajı ve şöhretini zedeleyecektir, zedelemelidir de" diye konuştu.

Financial Times, haberde, geçmişte Orhan Pamuk'un da 301'inci maddeden yargılandığını anımsatan gazete, sırada buna benzer 80 dava olduğunu vurguluyor Financial Times.

Afrika’da kadınlar

Independent gazetesi, bugünkü sayısından elde edilecek gelirin yarısını Afrika'da AİDS’le mücadele faaliyetlerine verecek.

Gazete, manşetten İngiliz manken Kate Moss'u siyaha boyanmış halde gösteren bir fotoğraf yayınlamış.

Independent, Afrika'da kadınların mücadelesine geniş yer ayırıyor sayfalarında.

"Afrikalı kadınlar, kıtada iş gücünün üçte ikisini oluşturuyor, gıdanın yüzde 70'ini üretiyor, gelirin ise sadece yüzde 10'unu kazanabiliyor. Her gün bir İngiliz kadından üç saat daha fazla çalışıyor.

Independent ayrıca Afrikalı kadınların içinde bulunduğu durumu İngiltere'yle bazı karşılaştırmalar yaparak aktarıyor okuyucularına.

Ortalama yaşam süresi - Afrika 46 İngiltere 80; kız çocukların ilköğretim görme şansı Afrika yüzde 60, İngiltere yüzde 100; Ortalama çocuk sayısı Afrika 5, 5, İngiltere 1, 7; Kürtaj sırasında ölümler 19 bin 800 İngiltere 8. Hiv virüsü taşıyan kadınlar Afrika 13 milyon 200 bin, İngiltere 21 bin...

Terör zanlılarının gözetimi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush aybaşında CIA'in Amerika dışında bazı terör zanlılarını elinde tuttuğunu kabul etmiş, 14 yabancı uyruklu terör zanlısının CIA gözetiminden alınıp Guantanamo Üssü'ne nakledileceğini söylemişti.

Financial Times gazetesinde, Amerikan Merkezi Haber alma Teşkilatı CIA sorgucularının gizli hapishanelere karşı çıktığı yolundaki bir haber göze çarpıyor.

Guy Dinmore imzalı habere göre, Bush yönetimi, gizli hapishaneleri boşaltıp terör zanlılarını Guantanamo üssüne göndermek zorunda kaldı, çünkü CIA için çalışan sorgucular bu göreve daha fazla devam etmek istemediklerini dile getirdiler.

"Eski CIA çalışanları ve bu programa yakın çevrelere göre, CIA sorgucularının kararı, Bush yönetimini, düşündüklerinden daha erken bir zamanda böyle bir karar almaya itti.

"Bush, gizli hapishaneleri 11 Eylül saldırılarının beşinci yıldönümünden hemen önce doğruladığında bazı uzmanlar, Bush'un Kasım ayındaki Kongre ara seçimleri öncesinde siyasi açıdan puan toplamaya çalıştığı yorumunu yapmışlardı.

"ABD Yüksek Mahkemesi, Haziran ayında tüm terör zanlılarının Cenevre Sözleşmesi'ne uygun biçimde gözetim altında tutulmalarına karar vermişti. İşte eski CIA çalışanları da sorgucuların, bu kararın alınması ardından yasal bir netlik sağlanana dek kullanılan sorgu teknikleri konusunda zan altında kalmaktan endişe ettikleri için çalışmalarına devam etmeyi reddettiklerini söyledi."

Papa'nın Türkiye ziyareti

Papa 16'ıncı Benediktus'un Almanya'daki konuşmasında atıf yaptığı ve İslam'ı eleştiren sözleri ardından doğan tartışmalar son günlerde sıkça tartışılıyor.

Bu konuda son yorum, Papa 2'inci John Paul'e suikastı sorumlusu, Abdi İpekçi cinayeti nedeniyle 2010'a dek hapis yatacak olan Mehmet Ali Ağca'dan geldi.

Guardian'ın haberinde, “Papa 2'inci John Paul'ü öldürmek isteyen Ağca, yeni Papa'ya Türkiye'ye ziyarette bulunmaması çağrısı yaparak yaşamının tehlike altında olabileceği uyarısında bulundu” deniyor.

Ağca, "Bu tür meseleleri bilen biri olarak, yaşamınızın tehlikede olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu. Mehmet Ali Ağca, 13 Mayıs 1981'de Vatikan'ın San Pietro Meydanı'nda Papa İkinci Jean Paul'e suikast düzenlemişti. Ancak saldırının ardındaki esrar perdesi hala aralanmış değil.

3.3 milyon yıllık iskelet

Guardian gazetesinin haberine göre araştırmacılar, Etiyopya'da bedeninin üstü maymuna alt kısmıysa insana benzeyen bir iskelet ortaya çıkardı.

Etiyopya'da bundan üç milyon üç yüz bin yıl önce yaşamış ve üç yaşındayken ölmüş bir kız çocuğu iskeleti ortaya çıkarıldı. Arapça barış anlamına gelen Selam ismi verilen kız çocuğunun iskeleti, bugüne dek bulunanların en eskisi.

Neredeyse hiç bozulmamış halde bulunan iskeletin alt kısmı iki ayaküstünde yürümeye uygun göründüğü, ancak üst kısmının daha ilkel olduğu, parmaklarının şempanzeler gibi kıvrık, omuzlarının da gorillere benzer şekilde olduğu belirtiliyor.

Nature dergisinde yer bulan haber, bilim adamlarını heyecanlandırdı, zira pek çok uzman, bu iskeletin, insanlığın atalarına ilişkin pek çok soruya yanıt vereceğini düşünüyor.

Not: Bilimadamları atalarının maymun olduğunu ispatlayamadıları mı da^hâlâ delil getirmek için uğraşıyorlar. Yoksa geçmiş yıllarda ortaya çıkarılan deliller kafi gelmedi mi?

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48