banner39

36 gemicinin cesedi bulundu

Yirmi gün önce kaybolan Güney Kore'ye ait donanma gemisindeki 36 gemicinin cesedi bulundu.

Arşiv 16.04.2010, 09:43 16.04.2010, 11:07
36 gemicinin cesedi bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sarı Deniz'de 26 Martta batan Güney Kore'ye ait donanma gemisinin, geminin dışındaki bir patlama sebebiyle battığı açıklandı. Düzenlenen basın toplantısında, soruşturma ekibinden Yoon Duk-yong, ''(Geminin su yüzeyine çıkan kısmında) yapılan inceleme sonucunda gemide değil gemi dışında bir patlama olduğu ihtimali daha çok öne çıkıyor'' dedi. Yoon, kesin karara varmak için geminin tamamının sudan çıkarılmasını bekleyeceklerini söyledi. Askeri bir uzman da ''Gemi ortadan ikiye ayrılmış. Bunun, bir denizaltından ateşlenen bir torpido ya da mayın sebebiyle olması ihtimali yüksek'' diye konuştu.

Yerel medyada, olayda Kuzey Kore'nin parmağı olduğu iddiaları sıklıkla yer alırken Güney Kore'den iddialarla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Güney Kore, ABD, Avustralya, Britanya ve İsveç'ten ortak bir soruşturma için destek istediği, ABD'den sekiz kişilik bir ekibin ülkeye geldiği bildirildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, kayıp 46 denizcisinin 36'sının cesedi bulunduğunu açıkladı. Daha önce de iki denizcinin cesedi bulunmuş, 58'i de kurtarılmıştı. Kuzey Kore ile deniz sınırı yakınlarında, patlamayı takiben ikiye bölünerek batan 1200 tonluk geminin pupası dün su yüzeyine çıkarılmıştı.

Öte yandan, bir askeri helikopterin ülkenin güneybatısında devriye gezerken denize düştüğünün sanıldığı açıklandı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?