banner15

387 şehidin kaydı Genelkurmay'da yok

Bitlis'te 1916'daki Rus işgali sırasında pusuya düşürülen 387 şehidimizin kaydının Genelkurmay'da olmadığı ortaya çıktı.

387 şehidin kaydı Genelkurmay'da yok


Bitlis'te 1916 yılında yaşanan Rus işgali sırasında şehit edilen 387 kişi için inşa edilecek anıt, kayıtların bulunamaması sebebiyle yapılamıyor.

Şehitlerin Mutki ilçesi Karçınbaşı mevkiine gömüldüğünü yazan bir gazinin hatıralarından yola çıkarak çalışma başlatan I. Dünya Harbi'nde Ermeni Çetelerin Mezalimine Uğramış Mağdurlar Derneği Başkanı Törehan Serdar, şehitlerin kaydına Genelkurmay'da rastlanılmadığını öğrendiklerini söyledi.

Şehitlerden 218'inin tek tek, 169'unun da toplu olarak gömüldüğünü belirten Serdar, "Gazimiz, not defterinde şehitlerimizin burada pusuya düşürülerek katledildiğini yazıyor. Defteri Genelkurmay'a gönderdik. Ancak şöyle ilginç bir cevapla karşılaştık: 'Söz konusu hatıratta anlatıldığı gibi 387 kişilik bir taburun şehit olduğu bilgisi kayıtlarımızda mevcut değildir. Bunun için de şehitlik yapılması mümkün değildir" diye konuştu.

Anıt için ön çalışma yaptıklarını anlatan dernek başkanı, "Bunların kayıtlarda olmamasını normal karşılıyoruz. Ancak kayıt yok diye şehitlerimizi yok sayamayız." dedi. 93 yıl önce yaşanan olayı görenlerin çocuklarının halen yaşadığını anlatan Törehan Serdar şunları söyledi: "Halkımız 93 yıldır burasının şehitlik olduğunu biliyor. Yaptığımız kazılarda da o dönemlere ait birçok kovan, silahlara ait parçalar ve askerî malzemeler bulduk. Genelkurmay kayıtlarında yok diye biz buradaki 387 şehidimizi unutacak değiliz. Bizim tek dileğimiz devlet büyüklerinin burada daha kapsamlı bir araştırma yapması. Şehitlerimizin hak ettiği değer iade edilmelidir. Genelkurmay yapmasa da kendi imkânlarımızla bir anıt dikeceğiz."

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 11:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35