banner15

4 bin tonluk ticari gemi okyanusta kayboldu

Malta bandıralı 4 bin tonluk ticari bir gemi, Atlas Okyanusu'nda kayboldu.

4 bin tonluk ticari gemi okyanusta kayboldu


Malta bandıralı 4 bin tonluk ticari bir gemi, Atlas Okyanusu'nda esrarengiz bir biçimde ortadan kayboldu.

98 metre boyundaki "Arctic Sea" adlı kargo gemisinin, 4 Ağustos'ta Cezayir'e ulaşması gerekiyordu. 1.3 milyon dolar değerindeki kereste yüküyle ortadan kaybolan gemiyle en son Fransa açıklarında temas kurulduğu bildirildi. Rusya'nın Kaliningrad bölgesinde onarımdan geçen gemi, daha sonra bir Finlandiya limanından kereste yükleyerek Cezayir'e yola çıktı.
Geminin, Rus donanması tarafından izlendiği ileri sürülürken, Moskova iddiayı yalanladı. Ancak Kremlin Sarayı, aramalara Rus donanmasının da katılması emri verdi.

Rusya'nın, Sovfracht adlı denizcilik dergisinin yazı işleri müdürü Mihail Boytenko, geminin, sahiplerinin veya işletmecilerinin de bilmediği gizli bir yük taşıyor olabileceğini savundu. Boytenko, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Geminin, suç amaçlı olmayan ancak gizli nitelikte bir yük taşıdığını düşünüyorum. Bu yükün, bir başkasının eline geçmesini istemeyen üçüncü bir taraf, bu çok karmaşık operasyonu hazırladı" görüşünü savundu.

Geminin kaybolmasının nedeninin korsanlık olduğu görüşünü reddeden Boytenko, "Devlet müdahalesi kokusu geliyor" dedi.

Londra merkezli International Maritime Industries Forum adlı gemi sanayicileri topluluğunun başkanı Jim Davis, "Avrupa'da bu türden bir olaya rastlanmamıştı" diye konuştu.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 07:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35