4 BM elemanını Afgan polisi öldürmüş

BM elemanlarından dördünü Afgan polisinin yanlışlıkla öldürdüğü ortaya çıktı.

4 BM elemanını Afgan polisi öldürmüş

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Geçen yıl Ekim ayında Afganistan’da Taliban tarafından öldürüldüğü bildirilen beş Birleşmiş Milletler çalışanından dördünün yanlışlıkla Afgan polisi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Taliban’la yapılan çatışma sırasında hayatını kaybeden BM çalışanlarının hangi kurşunlar tarafından öldürüldüğünün tam olarak tesbit edilemediği belirtilen açıklamada, beş kişiden birinin terörist sanılarak Afgan polisi tarafından vurulduğu zannının çok yüksek olduğu bildirildi. BM genel sekreter yardımcısı Susanna Malcorra, New York’ta yaptığı açıklamada diğer üç çalışanın da Kabil’deki BM binasının içinde öldürüldüklerini söyledi.

Malcorra, beş çalışandan sadece birinin Taliban tarafından öldürüldüğünün kesin olduğunu, diğer dördünün hangi tarafın kurşunlarıyla öldürüldüğünün kesin olarak bilinmediğini ifade etti.

Afganistan’ın güneyindeki Kandahar şehrinde çatışmaların artması nedeniyle BM, Afganlı çalışanlarının evlerini terketmemelerini istedi. BM sözcüsü Dan McNorton Kabil’de yaptığı açıklamada yaklaşık 200 çalışanın Kandahar ve civarında evlerinden çıkmamaları için direktif verdiklerini söyledi. Yabancı çalışanlar ise Kandahar’ın güvenli yerlerine ya da Kabil’e getirildiler.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39