banner15

4-C'nin yeni hali yürürlüğe girdi

Hükümetin 4-C grubu çalışanlar için yaptığı yeni düzenleme bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4-C'nin yeni hali yürürlüğe girdi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Hükümetin TEKEL işçilerini eylemden vazgeçirmek için 4-C'ye yaptığı düzenleme bugünkü Resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girdi. İşçilerin eğitim durumlarına göre maaşlarında düzeltme yapılırken, eskiden çalışılan her bir ay için 1 gün olan izin hakkı 2'ye çıkarıldı. Yıllık toplam izinleri 11 günden 22 güne çıkarıldı. 

4-C'DEN PERSONEL ALACAK KURULUŞLAR


İşçilerin çalışma saatlerini çalıştıkları kurumdaki devlet memurlarının çalışma süreleriyle sınırlayan düzenleme, geçici eleman alacak kamu kurum ve kuruluşlarını da belirliyor. Buna göre, toplam 36 bin 215 geçici eleman alacak. Kamuda en yüksek alım 14 bin kişiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Üniversiteler 4 bin 500, Adalet Bakanlığı 4 bin, İçişleri Bakanlığı 3 bin 500, Sağlık Bakanlığı 2 bin 500, Çevre ve Orman Bakanlığı ise 2 bin personel alacak.

TEKEL işçileri öncelikle bulundukları illerde, eğer orada imkan yoksa diğer illerde istihdam edilecek. TEKEL işçilerinin 4-C'ye geçmeyi kabul etmeleri durumunda, kendisine çalışma yeri tebliğ edilen TEKEL işçisi, işyeri aynı ildeyse ertesi gün, başka bir ildeyse 15 gün içerisinde işe başlamak zorunda. Aksi takdirde atamalar iptal edilecek ve yeni bir atama yapılmayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 18:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48