banner39

40 ülke acil gıdaya muhtaç

FAO dünyada 40 ülkenin acil gıda yardımına muhtaç durumda olduğunu duyurdu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
40 ülke acil gıdaya muhtaç

Yoksulluk altındaki ve gıda yardımı alan Kuzey Kore'nin ilk nükleer denemesinden sonra yaptırımlar tartışılırken, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) dünyada 40 ülkenin acil gıda yardımına muhtaç durumda olduğunu duyurdu.

FAO'nun hazırladığı "Rekolte Perspektifleri ve Gıda Durumu" başlıklı raporda, Sudan'ın batısındaki sorunlu bölge Darfur'un en aciliyet gösteren yerler arasında başta geldiği belirtilerek, uluslararası yardıma ve acil gıda yardımına muhtaç durumda 40 ülke bulunduğu belirtildi.

Darfur'daki durumun aciliyet ve ciddiyet arz ettiğinin altı çizilen raporda, dünyadaki 2006 yılı hububat üretiminin temmuzdan bu yana kötüleştiği uyarısı yapıldı.

Avustralya, Arjantin ve Brezilya'daki istisnai sıcak ve kuru havaların buğday ekimini ve Güney Asya'daki bazı bölgelerde de havanın daha kuru olması yüzünden pirinç rekoltesini olumsuz yönde etkilediği ve bu durumun endişe yarattığı ifade edildi.

Afrika'nın doğusundaki bazı bölgelerde ise düzensiz yağışların, sel baskınlarının ve insanların çatışmalar yüzünden yaşadıkları yerleri terk etmesinin gıda durumunu daha da kötüleştirdiği belirtilen raporda, Somali'de ciddi bir gıda krizinin baş göstermesinin beklendiği kaydedildi.

Batı Afrika ülkelerinden Fildişi Sahili, Gine, Liberya, Çad ve Sierra Leone'nin yanı sıra güney Afrika'daki bazı ülkelerin de acil gıda yardımına muhtaç olduğu belirtilen raporda, Asya kıtasında da Kuzey Kore ile Doğu Timor'daki insanların da hala yardıma muhtaç olduğu bildirildi.

Gıda Örgütü'nün raporunda, Çin'de son 50 yılın en sert kuraklığın 3 milyon hektarlık ekili alana zarar vermesinin, Irak'ta güvensizlik ortamı ve çatışmalar yüzünden binlerce kişinin evlerini terk etmesinin, Afganistan ve Ermenistan'da ise beklenmedik kuraklık ve sıcak havaların gıda üretimini tehlikeye düşürdüğü açıklandı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?