banner39

400 STK, yeni anayasa için toplandı

'Sivil Dayanışma Platformu' adıyla bir araya gelen 400 STK, daha demokratik bir Türkiye için harekete geçti.

Arşiv 11.02.2010, 05:14 11.02.2010, 12:50
400 STK, yeni anayasa için toplandı


 
'Sivil Dayanışma Platformu (SDP)' adıyla bir araya gelen 400 sivil toplum kuruluşu, daha demokratik bir Türkiye için harekete geçti. "Demokrasi İçin, Özgürlük İçin Tek Yürek Tek Bilek" sloganıyla bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, yeni anayasa talep etti. Sivil Dayanışma Platformu üyeleri, Anadolu'daki diğer platformlarla da birleşerek hem yeni anayasa hem de darbelere karşı kamuoyu oluşturacak. Türkiye'nin yeniden yapılandığına dikkat çeken platform, darbe anayasasıyla dünyadaki gelişmelere ayak uydurulamayacağını savunuyor.

Legacy Ottoman Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında platformun bildirisini okuyan SDP Başkanı Ayhan Ogan, dünyanın yeniden şekillenmeye başladığı bir zaman diliminde Türkiye açısından da çok önemli değişim ve karar süreçleriyle yüz yüze olunduğunu belirtti. Ogan, "Demokrasi, hak, eşitlik, özgürlük, adalet gibi herkesin ve her kesimin kabullenebileceği değerler etrafında yeni bir bakış açısı oluşturulmalı, devlet bütün kurumlarıyla birlikte ve halkın talepleri doğrultusunda yeni bir yapısal bütünlüğe kavuşturulmalıdır. Yeniden bir toplumsal mutabakat oluşturulmalı ve bu mutabakata göre demokratik, özgürlükçü, katılımcı bir anayasa hazırlanmalıdır." diye seslendi.

Toplantıda, Türkiye'nin bütün kesimleriyle bir mutabakat zeminine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Türkiye Gönüllü Teşekkülleri Vakfı Başkanı Necati Ceylan, "Yargının yasamanın yerine geçmesine itiraz ettiğimiz gibi ideolojik uygulamalara da itiraz ediyoruz. Bunun sivil bir anayasayla aşılacağını düşünüyoruz." dedi. Ceylan Anadolu'daki platformlarla birleşerek 'Yargı Reformu' başlıklı konferanslarla darbelere karşı halkı bilinçlendirme kampanyası başlatacaklarını belirtti. Gerekirse mitinglerle de darbeleri aşabilme çağrısında bulunacaklarını dile getirdi.

TÜRKİYE'NİN MİSYONU İÇİN SİVİL ANAYASA ÖNEMLİ

Ensar Vakfı Başkanı Ahmet Şişman da Türkiye'nin dünya çapındaki misyonunun gerçekleşebilmesi için sivil anayasanın önemli olduğunu, darbe anayasasının değişmesi gerektiğini ve uzlaşmayla oluşturulacak yeni bir anayasa istediklerini aktardı. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, "Sorumluluk sahibi olan bütün kurum ve kuruluşları, temel hak ve özgürlüklerin sivil bir anayasada bir araya gelmesi için çalışmaya davet ediyorum.'' çağrısını yaptı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Ali Gür de, "Türkiye'de yapılacak tam bir sivil anayasanın ülkenin sorunlarının çözümünde aktif görev alacağına inanıyorum.'' görüşünü dile getirdi. Toplantıya Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Hukukçular Derneği, Safa Vakfı, Akabe Vakfı ve İhlas Vakfı da katıldı.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?