banner39

42 bin Cezayirli kobay olarak kullanıldı

Fransa, 42 bin Cezayirliyi nükleer denemelerde 'deney faresi' olarak kullandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
42 bin Cezayirli kobay olarak kullanıldı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Fransız araştırmacı-yazar ve nükleer konular uzmanı Bruno Barrilot, Fransız sömürge yönetiminin Cezayir Çölü'nde 13 Ekim 1960 ve 27 Aralık 1960 tarihlerinde gerçekleştirdiği ilk nükleer denemelerinde 42 bin Cezayirliyi "deney faresi" olarak kullandığını açıkladı.

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan "El-Haliç" gazetesinin haberine göre, Cezayir'in başkenti Cezayir'de düzenlenen bir panelde konuşan Fransız araştırmacı, nükleer bombanın yerel halktan ve Cezayir Kurtuluş Ordusu esirlerinden oluşan 42 bin kişinin üzerinde patlatıldığını ve bunun, Fransız işgalinin işlediği en ağır soykırımı teşkil ettiğini söyledi.

 

Kasıtlı olarak çok kişinin ölmesini istediler

 

Panelde dinleyicilere nükleer bombanın Cezayir Çölü'nde çevreye verdiği zararın büyüklüğünü gösteren fotoğraflar sunan Barrillot, bombanın çeşitli giysiler ve mesafeler üzerindeki etkisini kıyaslayabilmek için Fransızların nükleer deneme sırasında çok kişinin ölümesini istediklerini belirtti.

 

Deneme sonrası rüzgarın etkisiyle etrafa yayılan nükleer maddelerin ve plütonyum atıklarının yöre halkının hayatını tehdit ettiğini belirten Barrillot, 1961 ve 1966 yılları arasında gerçekleştirdiği 210 nükleer deneme nedeniyle Fransa'nın Cezayir'e borçlu olduğunu söyledi.

 

Görgü tanığı:  Hayatın dengesi bozuldu

 

Fransa'nın Cezayir Çölü'nde gerçekleştirdiği nükleer denemelerin kurbanlarından biri olan Muhammed bin Cabbar ise, nükleer denemenin Cezayir Çölü'ndeki bitkileri ve hayvanları öldürdüğünü, deneme sonrası bölge halkı arasında daha önce görülmemiş hastalıkların ortaya çıkmaya başladığını ve hatta develerin vahşi görünümlü yavrular doğurduğunu anlattı.

 

Fransız askerlerden ve doktorlardan bölge halkının kobay olarak kullanıldığını öğrendiğini ifade eden Bin Cabbar, denemenin yapıldığı bölgeye başka bölgelerden de insanların getirildiğini ve korunmasın bir şekilde orada öylece bırakıldığını, bu insanlara daha sonra da hiçbir tedavinin uygulanmadığını söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?