banner39

46 yıllık mescit depo olarak kullanılıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesi'nde bulunan 46 yıllık mescit, depo olarak kullanılıyor.

Arşiv 20.03.2008, 11:25 20.03.2008, 11:26
46 yıllık mescit depo olarak kullanılıyor


Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesi'nde bulunan 46 yıllık mescidin, eski rektör Prof. Dr. Ayhan Alkış döneminde depo haline getirildiği ve bu şekilde kullanıldığı ortaya çıktı.

Yıllardır hiçbir tadilat yapılmayan binanın harabeye dönmesine tepki gösteren eğitimciler ise üniversite gibi özgürlüğün hakim olması gereken bir yerde, böyle bir uygulamanın çok yanlış ve hukuk dışı olduğunu söyledi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesi'nde 1960 yılında yaptırılan mescit, eski rektör Prof. Dr. Ayhan Alkış döneminde depo haline getirilmişti. 2004 Mayıs ayında görevi devralan rektör Prof. Dr. Durul Ören de öğrencilerin tepkileri ve mescidin ibadete açılması yönündeki taleplerini kabul etmemesi üzerine mescit, depo olarak kullanılmaya devam ediyor.

Depo olarak kullanılan mescidin son çekilen fotoğraflarında, uzun süredir bakım görmediği için adeta harabeye dönmüş durumda. 2008 Şubat ayında çekilen fotoğraflar depo olarak kullanılan 46 yıllık mescidin içler acısı durumunu gözler önüne seriyor. Kullanılmayan eşyaların içine gelişigüzel atıldığı ve gözlenen mescidin durumu depodan çok adeta bir çöplüğü arındırıyor. Yıllardır bakım ve onarım yapılmadığı her halinden belli olan mescitten depoya çevrilen binanın çatısının da bazı bölümleri bakımsızlıktan çökmüş durumda.

46 yıllık mescidin YTÜ tarafından depoya çevrilmesi ve bakımsızlıktan harabeye dönmesine eğitimciler de tepki gösterdi. Uygulamayı "çağdışı" diye nitelendiren Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Genel Sekreteri Halil Etyemez, üniversite öğrencilerinin yetişkin insanlar olduğunu ve kendileri hakkındaki kararları kendileri verebileceğine dikkat çekti.

Daha önce kullanılan bir mescidin herhangi bir sebeple kapatılarak depo haline getirilmesinin birey haklarına ve hukuka aykırı olduğunu belirten Etyemez, "Bu hakkın kesinlikle tekrar geri verilmesi gerekiyor. Üniversite öğrencileri kendileri ile ilgili kararları verebilecek ehliyettedir. Uygulama hukuk açısından da terstir. Bir an önce bina onarılarak tekrar mescide çevrilmelidir." ifadesini kullandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durul Ören ise, konuyla ilgili demeç vermedi.

Kaynak: Zaman

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?