460 TEKEL işçisi 4-C'den işe yerleştirildi

TEKEL işçilerinden 460 tanesi 4-C'ye geçerek işe başladılar.

460 TEKEL işçisi 4-C'den işe yerleştirildi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ankara'da 200'e yakın TEKEL işçisinin açlık grevi devam ederken, işçilerden 460 tanesinin 4-C'ye geçerek işe başladığı öğrenildi. İşe yerleşenlerin 393 tanesi kendi bulunduğu ilde çalışmaya başladı. Erken başvuru yapanlar kendi illerinde, daha sonra başvuru yapanlar ise başka illere gönderiliyor. Belli bir tarihe kadar başvuru yapmayanlar ise 4-C hakkından da istifade edemiyor. 

Tekel işçilerinden 460 tanesi 4-C kadrosuna geçmek için başvuruda bulundu. Başvuru yapan işçiler, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün taşra ve merkez birimlerine yerleştirildiler. 460 başvurudan 393 tanesi, işçilerin halen ikamet ettikleri illerdeki birimlere yerleştirildi. 

Hükümet sendikalarla yaptığı görüşmenin ardından 4-C’nin şartlarını iyileştirmiş; 10 ay olan çalışma süresi 11 aya çıkarılmış; 22 gün izin ve kıdem tazminatı hakkı getirilmişti. 4-C’de yapılan iyileştirmelerin ardından yapılan başvuru sayısının hız kazandığı belirtilirken, gelecek haftalarda bu sayının daha da artması bekleniyor. İşçilerin ikamet ettikleri yerlerde işe yerleştirilmelerinde başvuru sırasının belirleyici olduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 16:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35