banner39

50 yeni Çernobil kapıda

Deprem sonrası, 50 'tehlikeli radyasyon kaynağı' ortaya çıktı. Çin, korkulmamasını, herşeyin kontrol altında olduğunu iddia ediyor.

Arşiv 24.05.2008, 16:49 24.05.2008, 16:53
50 yeni Çernobil kapıda


Çin'de geçen hafta meydana gelen deprem sonrasında 50 "tehlikeli radyasyon kaynağı" bulundu. Çin Çevre Bakanı Yardımcısı Wu Xiaoqing, olayın kontrol altında olduğunu ileri sürdü.

Pekin'de gazetecilere konuşan Wu Xiaoqing, 35 radyasyon kaynağı ele geçirdik. Bir 15 adetin daha yeri doğrulandı. Ancak henüz bulunmadı. Üçü enkaz altına gömülü ve 12'si de tehlikeli binaların içinde. Şu anda yapılan testler, kaza sonucu herhangi bir sızıntının olmadığını gösteriyor.

Çin'de meydana gelen depremin etkilediği bölge içinde Mianyang'daki başlıca nükleer silah araştırma laboratuvarı da bulunuyordu. Bölgede, dünyanın bildiği ama ispatlayamadığı başka gizli atom tesisleri de yer alıyor. Ancak bölgede nükleer enerji santralı yok.

Washington'da, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, Çin'de tespit edilen radyoaktif kaynakların, insanlara zararlı olup olmadığı konusunda bilgisinin bulunmadığını ancak böyle bir ihtimalin endişe verdiğini söyledi.

Tom Casey, "Her an nükleer madde veya diğer potansiyel olarak tehlikeli maddeye sahip olabilirsiniz. Bundan iyice emin olmak lazım" şeklinde konuştu.

Çin'de dağlık Sichuan eyaletini etkileyen Richter ölçeğine göre 7.9 büyüklüğündeki depremden sonra ölü sayısı 55 bini geçti. Ancak yerle bir olan onlarca şehirde daha enkaz altında binlerce kişinin olduğunu tahmin ediliyor.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?