banner39

51 ülke Kosova'yı tanımaya hazır

Aralarında Türkiye, Arnavutluk, ABD, Yunanistan ve İsrail gibi ülkelerin yer aldığı 51 ülke, Kosova'yı tanımaya hazır.

Arşiv 17.02.2008, 13:15 17.02.2008, 13:15
51 ülke Kosova'yı tanımaya hazır

 

Tarihi bir gün yaşandığı Kosova'yı tanımaya hazır 51 ülkenin bulunduğu bildiriliyor. Bu ülkelerin arasında Türkiye, Arnavutluk, ABD, Yunanistan ve İsrail gibi ülkelerin yer aldığı belirtiliyor.

Kosova'da yerel medya, Kosova'yı tanımaya hazır ülkelerin listesi yayınladı. Kosova'yı tanımaya hazır 51 ülkenin bulunduğu belirtilirken bu ülkelerin arasında Türkiye'ye yer verildi. Listede Kosova'ya en çok destek veren Arnavutluk ve ABD gibi ülkeler de bulunuyor.

AB'nin 27 üyesinden 24'ünün de yer aldığı listede, Rum Kesimi'nin Kosova'nın bağımsızlığına tüm gücü ile karşı çıkmasına rağmen, Yunanistan'ın ismine da yer verildiği görüldü. Rum Kesimi ile birlikte listede olmayan diğer iki AB devletinin İspanya ve Romanya olduğu belirlendi.

RUM KESİMİ KOSOVA'YI TANIMAYACAK

Kıbrıs Rum Kesimi gazetelerinden Fileleftheros, "Kosova'nın Tanınması İçin Avrupa Ablukası - Sonuç Taslağı Tehlikeli, Lefkoşa'nın Kırmızı Çizgilerini Geçiyor" başlıkları altında verdiği haberinde, Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanının bugün açıklanmasının beklendiğini belirtirken, AB içerisinde Kosova'nın bağımsızlığının tanınması için diplomatik mücadelede bulunulduğunu yazdı.

Gazete, AB-Kosova Temas Grubu'nda yer alan AB üyesi dört ülke İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya'nın, Kosova'nın bağımsızlığının "olumlu karşılanması için" büyük baskı uygulamakta olduklarını yazan gazete, bu ülkelerin temel hedefinin, Kosova'nın herhangi bir AB üyesi ülke tarafından tanınıp tanınmamasına bakılmaksızın, AB ülkelerinin Kosova ile ilişkilerinin geliştirilmesini yönetecek ortak bir Avrupa platformu kurulmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Güney Kıbrıs'ın, Kosova'nın bağımsızlığını tanımayacağını açıkladığını hatırlatan gazete, söz konusu Avrupa platformunun kurulması durumunda AB'nin ilk kez tüm üye ülkeler tarafından tanınmayan bir devletle ilişkiler kuracağına işaret etti.

Gazete, Kosova'nın bağımsızlığının ilanından sonra gerçekleşebilecek çeşitli senaryolara yer verirken, Kosova'nın bağımsızlığının başta İngiltere, Fransa, İtalya ve Portekiz olmak üzere 20 AB üyesi tarafından tanınmasının beklendiğini vurguladı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?