banner39

54 kişinin tüm hesaplarına el konacak

Borsa'da maniplüsyon yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınanların hesaplarına mahkeme kararıyla el konulacak.

Arşiv 03.04.2009, 03:10 03.04.2009, 06:55
54 kişinin tüm hesaplarına el konacak


Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Borsa'da maniplüsyon yapıldığı iddiasıyla düzenenlenen operasyonda gözaltına alınan 54 kişi için şok bir karar aldı.

Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, ''Borsa'da manipülasyon yapıldığı'' iddiasıyla düzenlenen operasyon kapsamında, 54 kişinin tüm bankalar ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Başkanlığına üye tüm aracı kurumlardaki her türlü hesaplarına el konulmasına izni verdi.

Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesinden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderilen yazıda, Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bugün tarihli soruşturma evrakı ile Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün yazılarının, soruşturma evrakı ekinde gönderildiği belirtildi.

Mahkemece gönderilen bu yazıda, soruşturma evrakında ''ek-1'' nolu listede yer alan bazı kişilerin ve firmaların belirtilen aracı kurumlardaki hesapları ile ''ek-2'' nolu listedeki 54 kişinin tüm bankalardaki ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Başkanlığına üye tüm aracı kurumlardaki her türlü hesaplarına ''el koyma kararının'' verilmesinin talep edildiği kaydedildi.

Talebi görüşen mahkemenin de ''ek-1 nolu listedeki kişi ve firmaların belirtilen aracı kurumlardaki hesaplarına; ek-2 nolu listede adı geçen 54 kişinin de tüm bankalar ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Başkanlığı'na üye tüm aracı kurumlardaki her türlü hesaplarına ilişkin, tüm hesap hareketlerinin incelenerek suç işlemek amacı ile örgüt kurmak, bu amaçla kurulan örgüte üye olmak ve yardım etmek, ayrıca Sermaye Piyasası Kanunu'nun 47/1-a maddesinin 1, 2 ve 3. bentlerinde yer alan manipülasyon, içerden öğrenenlerin ticari sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek yalan, yanlış mesnetsiz bilgi verme, haber yayma, yorum yapma suçundan elde edilip edilmediğinin araştırılması ile yapılacak inceleme süresince şüpheli kişiler tarafından kullanılıp yönlendirdikleri hesapların el değiştirmesinin önlenebilmesi amacıyla CMK'nın 128. maddesi gereğince gerekli el koyma izninin verilmesini'' hükme bağladığı ifade edildi.

Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesinin kararının, ekli 1 ve 2 nolu listelerle İMKB tarafından gereği için ilgili kurumlara bildirildiği kaydedildi.


Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?