banner39

55 bin yeni memur alınıyor

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan öğretmen ve polis alımları hakkındaki görüşme sonunda alımlar onaylandı.

Arşiv 16.06.2010, 07:48 16.06.2010, 13:45
55 bin yeni memur alınıyor

 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni- Ankara

Siyaset, hızla seçim atmosferine girerken, hükümet de kesenin ağzını açtı. TBMM'de dün gece geç saatlerde kabul edilen yasa ile Emniyet ve Milli Eğitime toplam 100 bin kadro tahsis edildi. Bu yıl içinde bunların 55 bini kullanılacak. Böylece 30 bin yeni polis ve 25 bin öğretmen alınacak.

TBMM yaz tatiline girmeden önce işsizlere iş müjdesi verdi. TBMM Genel Kurulunda, Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bini başpolislik 30 bin kadro ihdas eden ve 25 bini bu sene olmak üzere 70 bin öğretmen alımını ihtiva eden kanun teklifi kabul edildi.

Bazı Kanunlarda ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasaya göre, Milli Eğitim Bakanlığına 70 bin kadro ihdas edilecek, bu yıl içerisinde 25 bin öğretmen alınacak.

Emniyet Genel Müdürlüğüne 30 bin kadro ihdas edilecek, bunun 20 bini polis ataması için, 10 bini de ''kıdemli başpolis'' ve ''başpolis'' için kullanılacak.

Meclis'te gece geç saatlerde kabul edilen yasa ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim bakanlığı'na toplam 100 bin yeni kadro verildi. Bu yıl bunların 55 bini kullanılacak. Böylece 30 bin yeni polis, 25 bin de öğretmen alınacak.

TOPLAMDA 100 BİN KADRO

Meclis'te sabaha karşı saat 03.00'da kabul edilen, Bazı Kanunlarda ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifi Emniyet ve Milli Eğitim'e 100 bin kadro ihdas edilmesini öngörüyor. Yasaya göre, Milli Eğitim Bakanlığına 70 bin kadro ihdas edilecek. Bu yıl içinde bunların 25 bini kullanılacak. Böylece 25 bin yeni öğretmen alınacak.

ASKERLİĞİ YAPAN 30 YAŞINDA POLİS OLABİLECEK

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de 30 bin kadro ihdas edilecek, bunun 20 bini polis ataması için, 10 bini de "kıdemli başpolis" ve "başpolis" için kullanılacak. Polis meslek eğitimine alınacaklarda yaş sınırı 27'den 28'e çıkarılacak. Askerliğini yapanlarda 29 olan yaş sınırı ise 30'a yükseltilecek. Buna göre, en az 4 yıllık yüksek öğretim kurumları ve bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olan, sınav tarihi itibariyle 28 yaşından gün almayan erkek ve kadınlarla, askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınabilecek.

BAŞPOLİS GELİYOR

Yasa, polis teşkilatında "Kıdemli başpolis memuru" ve "Başpolis memuru" unvanlarını getiriyor. Emniyet Genel Müdürlüğünce ihtiyaç duyulması halinde, belirtilen kriterlere göre seçilecek en az 10 yıl görev yapan veya 35 yaşından gün alan polis memurları arasından "başpolis memuru" kadrolarına, başpolis memuru olarak 6 yıl görev yapanlar arasından "kıdemli başpolis memuru" kadrolarına atama yapılabilecek. Başpolis ve kıdemli başpolisliklere atamalarda, meslek kıdemi, eğitim düzeyi gibi unsurların yanı sıra yazılı sınav sonuçları esas alınacak. Kıdemli başpolis, başpolis memurundan, başpolis ise polis memurundan hiyerarşi açısından üstün olacak.

Başpolis ve kıdemli başpolisliklere atamalarda, meslek kıdemi, eğitim düzeyi gibi unsurların yanı sıra yazılı sınav sonuçları esas alınacak. Kıdemli başpolis, başpolis memurundan, başpolis ise polis memurundan hiyerarşi açısından üstün olacak.

 

BOMBA İMHA TAZMİNATI

Teşkilatta, bomba imhasında görev yapan polislerin bomba imha tazminatlarından, damga vergisi hariç hiçbir kesinti yapılmayacak. Polis akademisinde öğrenim gören ve mevcut düzenlemeye göre sigortalı oldukları için yetim aylıkları kesilen öğrencilerin bu aylıkları, akademideki öğrenim sürelerince kesilmeyecek.

Yasaya göre, Milli Eğitim Bakanlığına 70 bin kadro ihdas edilecek, bu yıl içerisinde 25 bin öğretmen alınacak.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, teklifin yasalaşmasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, 4 bakanlığı ilgilendiren bir teklifi kabul ettiklerini belirtti.

Atalay, yasayla polis teşkilatına yönelik iki şeyin yapıldığını ifade ederek, yeni polis alımı için 20 bin kadro verildiğini bildirdi.

Kıdemli polislik, başpolislik ve bu konudaki yeni rütbeleme için 10 bin kadro tahsis edildiğini ifade eden Atalay, ''Başpolislik ve kıdemli başpolislik uygulamasıyla polislerimize bir imkan temin ettiniz. Polislerimizde emekli olana kadar hiçbir değişiklik olmuyordu artık bir rütbeleri olacak. Böyle bir kademelenme olacak. Bu onlara hem bir maaş imkanı hem de aynı zamanda emekliliklerini de 55 yaşına kadar uzatmış olacak'' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (1)
ödül 11 yıl önce
Teröristlerin yerini bildirene ödül ne zaman verilecek.
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?