banner39

6 ayda 17 bin sivil ölüm

Washington Post gazetesi, Irak’ta 2006’nın ikinci yarısında ortalama hergün 97 sivilin yaşamını yitirdiğini yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
6 ayda 17 bin sivil ölüm

Washington Post gazetesi Irak’ta yaşanan sivil kayıplarının her geçen gün daha da arttığını duyurdu.

Irak Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ancak basına duyurmaktan kaçındığı bir raporu ele geçiren Washington Post gazetesi, Irak’ta 2006’nın ikinci yarısında 17 binden fazla sivilin yaşamını yitirdiğini yazdı.

Gazeteye göre 2006 yılının ilk altı ayında Irak’ta 5 bin 640 sivil yaşamını yitirirken, yılın ikinci yarısında özellikle mezhep savaşlarının artması ile birlikte bu sayı 17 bin 310’a yükseldi.

“GERÇEK SAYI DAHA DA FAZLA OLABİLİR”

Söz konusu raporu adının açıklanmasını istemeyen bir Iraklı kaynaktan aldıklarını duyuran gazete, üstelik bu raporun hala tam olarak bitirilmediğini ve raporun tamamlanmasının ardından sivil kayıplarının sayısının artabileceğini duyurdu.

Irak Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporun, ülke genelindeki morglardan ve devlet hastanesi kayıtları esas alınarak hazırlandığı bu nedenle benzer diğer raporlara göre çok daha güvenli olduğu bildirildi.

Raporda, Irak’ta bombalama, terör eylemleri, milis eylemleri, bombalı araç saldırıları, araç taramaları, kaçırılma ve diğer şiddet eylemleri neticesinde yaşamını yitiren Iraklıların, ayrıca kimliği belirlenemeyen ve çoğunluğu işkence nedeniyle ölen kişilerin sayısının yer aldığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı’nın politika olarak bu tür raporları dışarıya duyurmak istemediğini hatırlatan Washington Post gazetesi, buna gerekçe olarak Sağlık Bakanlığı’nın Mukteda El-Sadr’ın Şii partisinin elinde olmasını gösterdi. Sadr’a bağlı Mehdi ordusu, Irak’taki pek çok saldırıdan sorumlu tutuluyor.

Ancak Washington Post gazetesi, ellerindeki rakamların Iraklı makamlarca “abartılı” bulunduğunu, buna karşın yetkilerin başka rakamlar vermekten kaçındığını duyurdu.

(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?