banner39

6 Nisan Hareketi'ne müdahale eleştirildi

Mısır polisinin 6 Nisan Hareketine karşı tutumu insan hakları kuruluşları tarafından eleştirildi

Arşiv 07.04.2010, 15:56 07.04.2010, 15:57
6 Nisan Hareketi'ne müdahale eleştirildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da dün 6 Nisan hareketinin gösterilerinin güvenlik güçleri tarafından şiddet kullanılarak engellenmesi insan hakları örgütleri tarafından eleştirildi.  

6 Nisan hareketi organizatörü Ahmed Mahir, 50 civarında göstericinin dünki gösteriler esnasında parlamento binası önünde polis tarafından tutuklandığını söyledi.

Güvenlik güçelerinin göstericileri uzun bir süre kontrol altında tuttuğunu ifade eden Mahir, ardından dağıtmak için harekete geçildiği, göstericilerin tartaklandığın ve tutukladığını belirtti.

Mahir, göstericilerin Kahire'nin merkezi bölgelerine gelmelerine izin verilmediğini de söyledi ve Eymen Nur liderliğinde yürüyüşe geçen Ğad Partisi taraftarlarının da güvenlik güçleri tarafından engellendiğini dile getirdi.

Müslüman Kardeşler'den de dünki uygulamalarla ilgili açıklama geldi. Müslüman Kardeşler Parlamento üyeleri genel sekreteri yardımcısı Muhammed Baltacı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin daha fazla özgürlük ve demokrasi isteyen gençlere karşı tavrının suç teşkil edecek nitelikte sert olduğunu söyledi.

Arap insan hakları örgütü tarafından yayınlanan bildiri de ise; 'Olağanüstü halin kaldırılması, daha fazla örgürlükler ve demokrasi isteyenlerin seslerini duyurma girişimleri sonucunda Kahire'nin caddeleri tutuklama alanına dönüşmüştür.' Denildi.

Öte yandan Muhammed El Baradey'in liderliğindeki 'Milli Değişim Topluluğu' dün güvenlik güçleri tarafından göstericilere uygulanan muamele ile ilgili Mısır Baş Savcılığına şikayette bulundu.

Mısır yönetiminin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla artma ihtimali bulunan gösterileri engellemek için bu ilk girişimde muhalefete gözdağı vermeyi hedeflediği öngörülüyor.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?