banner39

6 yaşından büyüklerin dokunması yasak!

İsrail, Filistinli esirlerin 6 yaşından büyük çocuklarına ve kardeşlerine ziyaret sırasında esirlere dokunmalarını yasaklıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
6 yaşından büyüklerin dokunması yasak!

Filistin patlamanın eşiğinde

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi bugünkü sayısında Hamas ile Fetih hareketleri arasında karşılıklı ithamların yapıldığını ve iki grup arasında kanlı bir çatışmanın yaşanmasından korkulduğunu yazıyor.

 

Konuyla ilgili haberde, Fetih liderlerinden birinin Hamas'ın "kanlı Cumartesi"ye hazırlandığını açıkladığı ve Hamas'ın ise bunu reddederek açıklamayı "tehlikeli" olarak tanımladığı belirtiliyor.

 

Haberde, Filistin İçişleri Bakanı Said Sıyam'ın, güvenlik güçleri içerisindeki bir grubun bugün bir tür karmaşa çıkarmaya hazırlandığına dair ellerinde bilgiler olduğunu söylediği ve buna izin vermeyeceklerini vurguladığı da ifade ediliyor.

 

 

6 yaşından büyüklerin dokunması yasak!

 

Suudi Arabistan'da yayımlanan El-Cezire gazetesinde bugün yeralan bir haberde, İsrail'in Filistinli esirlerin 6 yaşından büyük çocuklarına ve kardeşlerine ziyaret sırasında esirlere dokunmalarını yasakladığı belirtiliyor.

 

Filistinli esir ailelerinden üçte ikisinine hiç ziyaret hakkı verilmediği belirtilen haberde, İsrail İnsan Hakları Örgütü'nün "Yasak Ziyaretler" bir başlığıyla yayımladığı raporda Filistinli esir ailelerinin ziyaret sırasında karşılaştıkları zorlukların anlatıldığı ifade ediliyor.

 

 

Amerikan polisine, Müslümanlara nasıl davranacağını öğretiyor

 

Suudi Arabistan'da yayımlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında, Suudi Arabistan vatandaşı Neval İbrahim Hevsavi'nin FBI üyelerine ve Amerikan polisine, Müslümanlara nasıl davranması gerektiğinin anlatıldığı toplantılara katıldığı yazıyor.

 

Neval, bu toplantılara neden ihtiyaç olduğunu açıklarken El-Vatan'a şu yaşanmış hikayeyi anlatıyor:

 

"Üç Müslüman genç, tuttukları takımı desteklemek için geldikleri bir basketbol maçına gelirler. Maç arasında namaz vakti girer. Görevliden namaz kılabilecekleri bir yer göstermesini isterler. Görevli kendilerine uygun bir köşeyi gösterir ve namaz kılmaya başlarlar. O sırada yanlarından bir güvenlik görevlisi geçer ve gördüğü manzara karşısında şaşırır. FBI'yı arar ve FBI üyeleri gelerek gençleri tutuklar ve üç genç namaz kıldıkları için sorgulanırlar."

 

Neval bu hikayeyi anlattıktan sonra şöyle der: "Şayet güvenlik güçleri Müslümanların sadece camilerde değil, genel mekanlarda da ibadet edebildiklerini bilselerdi bu üç gencin yaşadığı tatsız durum yaşanmamış olacaktı."

 

 

Irak'ta darbe ihtimali "ırak" değil!

 

Gün geçmiyor ki, Arap medyasında Irak'ta darbe senaryolarıyla ilgili bir takım haberler veya yorumlar yayınlanmasın. Kuveyt'te yayımlanan Er-Ra'y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında da, yine aynı konuyla ilgili bir haber var.

 

Gazetenin Bağdat kaynaklı haberine göre, Nuri El-Maliki başkanlığındaki Irak Hükümeti'yle Amerika Birleşik Devletleri arasındaki anlaşmazlıklar öyle bir noktaya ulaştı ki, bu noktada hükümete karşı askeri darbe yapılma ihtimali hiç de uzak değil…

 

Iraklı siyasi kaynaklara dayandırılan haberde, "ulusal kurtuluş hükümeti" kurulması düşüncesinin Amerikan taraftarı bir kesim tarafından dile getirildiği, Saddam dönemi subaylarıyla Suudi Arabistan ve Ürdün'de görüşmelerin  yapıldığı ve bu görüşmelerin hâlâ devam ettiği, bu görüşmelere aralarında Irak büyükelçisi Zalmay Halilzad'ın de bulunduğu Amerikalı yetkililerin katıldığı öne sürülüyor.

 

 

8 bin Etiyopya askeri İslami Mahkemeler Birliği'ne karşı savaşa hazırlanıyor

 

Mısır'da yayımlanan El-Ehram gazetesinin bugünkü sayısında yeralan bir haberde, Somali'deki insani koşulların yeni toplu göçlere neden olacağı uyarısı dile getiriliyor.

 

Aynı haberde, Birleşmiş Milletler'e ait gizli bir raporda, dış güçlerin müdahaleleri nedeniyle Somali'nin geçici Somali Hükümeti ile İslami Mahkemeler Birliği arasında yaşanacak bir iç savaşa doğru gittiğinin belirtildiği yazıyor.

 

Uluslararası raporda, 8 bin Etiyopya askerinin Somali topraklarına girdiği ve buna karşılık 2 bin Eritre askerinin de İslami Mahkemeler Birliği'ni desteklemek üzere Somali'ye gönderildiği bildiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?