'6 yıl önceki ekonomi olsa Fatiha okurduk'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, "6 yıl önceki ekonomi olsaydı Sanayiye ve Ticarete Fatiha okur geçerdik" dedi.

'6 yıl önceki ekonomi olsa Fatiha okurduk'


Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, mortgage kaynaklı küresel krizin etkilerinin Türkiye'de hissedilmediğini belirterek, "6 yıl önceki Türkiye'nin ekonomik durumu olsaydı, sanayiye de ticarete de fatiha okur geçerdik. Konuşacak bir şey de olmazdı, çünkü elimizde sanayi de ticaretimiz de kalmazdı" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin bundan sonra da krizden etkilenmeyeceğini savunan Çağlayan, "Kriz kelimesi AK Parti hükemetleriyle beraber kullanılmamak üzere çöpe atılmıştır. Artık kriz kelimesini gündemde tutmayın, rüyanızda bile görmeyin. Bunu gündeme getirdiğinizde bilinki kendi ayağınıza sıkarsınız" diye konuştu.

Çeşitli temaslar için geldiği Bursa'da Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) üyeleri ile kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Bakan Çağlayan, kapatma davasına rağmen kendi işlerine baktıklarını belirterek, işadamlarının da kendi işleriyle ilgilenmesini önerdi. Siyasi istikrarın çok önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, hukukun vereceği karara saygılı olduklarını, sonuç ne çıkarsa çıksan, Türkiye ekonomisinin gelişmesi, performansı, ihracatı ve istihtamının artırmaya devam edeceğini kaydetti.

Dünyada yaşanan küresel kriz konusunda da açıklamalarda bulunan Çağlayan, İngiltere ve Amerika tarihinde banka kurtarma operasyonu olmamasına karşın, ortaya çıkan Mortgage kaynaklı küresel krizyle ABD ekonomisinde ve Mortgage sisteminin gitmiş olduğu Ortadoğu ve Uzakdoğu'da başka tahribatlar oluştuğunun altını çizdi. Türkiye'nin bu kriz ortamından etkilenmediğini aktaran Çağlayan, şöyle konuştu: "6 yıl önceki Türkiye'nin ekonomik durumu olsaydı, sanayiye de ticarete de fatiha okur geçerdik. Konuşacak bir şey de olmazdı, çünkü elimizde sanayi de ticaretimiz kalmazdı. Ama bugün Türkiye'de dövizde bir hareketlenme oldu, borsa da hareketlenme oldu ama piyasalar kendi içinde rayına oturmaya başladı."

"ARTIK KRİZ KELİMESİNİ RÜYANIZDA BİLE GÖRMEYİN"

Bu konuda özellikle mali denge ve bütçe dengesinin geçmiş yıllarda yapılan 'hovardalığın' yapılmayışının krizi engellediğini hatırlatan Çağlayan, şöyle devam etti:

"Türkiye krizden tekrar etkilenir mi, hayır etkilenmez. Kriz kelimesi AK Parti hükümetleriyle beraber kullanılmamak üzere çöpe atılmıştır. Artık kriz kelimesini gündemde tutmayın, rüyanızda bile görmeyin. Bunu gündeme getirdiğinizde bilin ki kendi ayağınıza sıkarsınız. Bu tür konuları gündeme getirdiğinizde, dernek başkanları için, oda başkanları için, sivil toplum için söylüyorum. Elbette onlar görüşlerini ortaya koyacaklar. Ama ben şunu söylüyorum. Bunu yapanlar için söylüyorum, eğer bu kelimeyi fazla gündemde tutarsanız bilin ki bundan en fazla siz etkilenirsiniz."

"CARİ AÇIĞIN EN BÜYÜK NEDENİ, ARTAN PETROL VE ENERJİ FİYATLARI"

Türkiye'de cari açığı yükselten en büyük etken olarak, 'Türkiye'nin ciddi bir petrol ve enerji ithalatçısı olması'nı gösteren Bakan Çağlayan, "Bugün yaklaşık 40 milyon Dolar'a yaklaşan cari açığın 30 milyondan fazlası enerji ve petrol ithalatının ortaya çıkarttığı durumdur. Bundan 5 yıl önce Türkiye'nin petrol ve enerji ithalatına harcadığı bedel 900 milyar Dolar'dır. Ama Türkiye büyüyor, ekonomi büyüyor, kapasite kullanım oranları artıyor, ihracat üretim artıyor. Ama bunu yaparken petrol fiyatlarının 120 Dolar'a geleceğini kimse tahmin edemedi. Bunu petrol üreticileri de hesap edemedi. Ama petrol fiyatlarının 23 Dolar'lardan 120 Dolar'lara çıkması, Türkiye'nin cari açığının armasının en büyük sebebidir." diye konuştu.

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin her şeye rağmen her alanda çok ciddi gelişmeler kaydettiğini vurgulayarak otomotiv sektörünü örnek gösterdi. Türkiye'nin otomotiv ana ve yan sanayiinde şu anda 100 Dolar ihracatına karşılık 43 Dolarlık ithalat yapmaya başladığını ifade eden Çağlayan, bunun giderek daha da düşeceğini aktardı.

"TÜRKİYE DANYADAKİ BİN ARAÇTAN 15'İNİ ÜRETİYOR"

Dünyadaki her bin araçtan 15'inin Türkiye'de üretildiğini belirten Çağlayan, şu bilgileri verdi: "Bugün Türkiye, Avrupa'da otobüs üretiminde birincidir. Hafif ticari araç üretiminde Avrupa'nın ikincisidir. Şu anda otomotiv yatırımı konusunda görüştüğümüz ve Türkiye'ye gelmek için hesap yapan bir çok firma var. Burda belli bir seviyeye geldik. Önümüzdeki günlerde ciddi anlamda bundan faydalanacağız. Göreceksiniz, Türkiye dünyanın otomotiv üssü haline gelecek. Çünkü Türkiye'de çok önemli bir ana sanayi ve tedarik zincirinin oluşturduğu çok önemli bir yan sanayi oluşmuştur. Ve Türk insanı artık kendi dizaynını kendi tasarımını yapmaya başlamıştır. Bunun en büyük örneğini Tofaş'ta görebilirsiniz."

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 13:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35