banner15

600 bin YTL'lik bütçeyle nanoteknolojik perde

Elvin tekstil-ODTÜ ortak çalışması Green Guard anti mikrobik ürün, UV ışıklarını engelliyor.

600 bin YTL'lik bütçeyle nanoteknolojik perde

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

21. Yüzyılın teknolojisi olarak kabul edilen nanoteknoloji, tekstil içinde umut vaat ediyor. Elvin tekstil; UV ışıklarını engelleyen, havanın içerisinde bulunan zararlı duman ve gazları filtreleyen,  kendi kendini temizleyen, mikrop barındırmayan, koku gideren perde ile akıllı bir ürünü basına tanıttı.  

YÜZDE 60'INI TÜBİTAK KARŞILADI

Elvin Tekstil Gn. Müd. Osman Canik; TÜBİTAK hakemlerinin incelediği ve hak edişlerini aldıklarını bununla birlikte destek aldıklarını açıkladı. Ve bu nanoteknolojik akıllı perdenin sadece yurt içi değil yurt dışını da hedef aldığını sözlerine ekledi. Elvin Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Canan Sönmez Canik ise dünyada ilk defa nanoteknolojinin perdeye uygulanacağını söyledi. Perdenin üzerindeki çay, yağ, şarap gibi organik lekeleri zaman içinde yok eden perdeyi, Green Guard'ı üreterek başardıklarını açıkladı. Sönmez Canik; nanoteknolojik perde üretmelerinin nedenini şu şekilde ifade etti: " Suyun kıt bir kaynak olduğu dünyamızda, herhangi bir temizleyici madde gerektirmeyen, çevreyi kirletmeyen, insan sağlığına zararlı olmayan bu ürün, sadece ülkemiz için değil tüm dünya için önemli bir buluştur."

AVANTAJLARI BİR ARADA GETİRİYOR

ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gürkan Karakaş; içinde nanoteknolojinin işlevselliği dışında green Guard ürünün çok fonksiyonel olduğunun daha önemli olduğunu açıkladı. Ve bunun insan yararına bir çalışma olduğunun altını çizdi. Mikrop barındırmama, kendi kendini temizleme, UV ışınlarını engelleme, asılı olduğu mekânı kötü kokulardan arındırma gibi birçok avantaj olduğunu ifade etti. ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Bakır, toplantıda, sunumu yapılan kumaş parçalarının deneysel sonuçlarını anlattı. Bu ürünün yıkanabildiğini ancak su sıkıntısı çekilen yüzyılımız için sık yıkamaya gerek duyulmayan Bir teknolojiyi içinde barındırdığının önemini ifade etti. Güneş ışığında hiçbir mikrobun aktif olarak yaşamamasını sağladığına dikkat çekti.   

FİYAT TÜRKİYE STANDARTLARINI AŞMAYACAK

Temel hammaddelerin Green Guard üretiminde Türkiye'den sağlanabilmesi fiyatta kolaylık sağlıyor. Türkiye'nin kendi kendini temizleyen ilk perdesi olma özelliğini taşıyan Green Guard'ın fiyatı Elvin perdelerine yakın olacağı belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35