banner39

600 işadamı İstanbul’da buluşuyor

Türkiye – Afrika Dış Ticaret Köprüsü-2 kapsamında hazırlanan program çerçevesinde Afrika kıtasındaki 40 ülkeden 600 işadamı Türk İşadamlarıyla buluşması bekleniyor.

Arşiv 25.04.2007, 12:47 25.04.2007, 19:57
600 işadamı İstanbul’da buluşuyor


Bilal Öylek / Dünya Bülteni

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen organizasyon, 16 – 18 Mayıs tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Konu hakkında yapılan açıklamada, “TUSKON’un ilk büyük etkinliği olarak 2006 yılında düzenlediğimiz Afrika zirvesi, beklentilerimizin üzerinde bir başarı sağladı ve çok güzel meyveler veri” denildi.

Geçen yıl yapılan organizasyona 31 ülkeden 60’a yakın bakan ve bürokrat ve 500’ü aşkın işadamını İstanbul’a geldiği vurgulandı. Açıklamada, “Konuk girişimciler 1500 Türk işadamıyla karşılıklı oturup ikili görüşmeleri yaptı. Planladığımızın neredeyse iki katı, 20 bin civarında görüşme gerçekleşti. İlk etapta 200 milyon dolarlık iş bağlantıları kuruldu. Etkinlik sonrasında düzenlediğimiz gezilerle de ilişkilerimiz pekişti. İşadamlarımız Malawi, Mozambik, Güney Afrika gibi ülkelerde yatırımlar gerçekleştirdi, şirketler kurdu. Ayrıca güzel dostluklar kuruldu” denilirken Nijerya’da kurulan Türkiye’yi Seven Nijeryalı İşadamları Derneği ile gelinen noktaya işaret edildi.

Bütün bunların doğru iş yaptıklarının göstergesi olarak değerlendirilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “ Bu doğru işi şimdi tekrarlıyoruz. Tabi işin çapını büyütüyoruz. Bu kez 40 ülkeden katılım bekliyoruz Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki güçlü ticari potansiyeli mümkün olduğunca geliştirmek. Hedef, 10 milyar dolar civarında olan karşılıklı ticari hacmimizi 25 milyar dolar seviyesine taşımak.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?