'63 yaşında daha kendi Kürt kimliğini bilmiyor'

Hiç 'Kürt' kelimesi kullanmayan yeni lidere, "63 yaşına gelmiş, kimliği ile yüzleşmemiş" eleştirisi geldi.

'63 yaşında daha kendi Kürt kimliğini bilmiyor'

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasına kötü not. Hiç ‘Kürt’ kelimesi kullanmayan yeni lidere, “63 yaşına gelmiş, kimliği ile yüzleşmemiş” eleştirisi geldi

Yeni CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin ve partisinin yeni vizyonunu özetleyen konuşmasını değerlendiren uzmanlardan kırık not aldı.

TAM CHP’YE UYGUN BİR KONUŞMA OLDU

Yazar Ümit Fırat: 63 yaşına kadar gelmiş, kendi Kürt kimliği ile yüzleşmemiş bir insan kendi hayali olan Başbakanlık’ı bekliyor. Kürt meselesine ilişkin konuşması süpriz olurdu. Tuncelili Alevi olmasına karşın kendi kimliğine ilişkin hiçbir ifadesi olmamış kişinin kongrede ifadede bulunması siyaset olarak aleyhine olurdu.

BAYKAL’DAN DAHA GERİ BİR SÖYLEMİ VAR


Tarihçi-Yazar Ayşe Hür: Kürt meselesini bir ekonomi politik olarak görüyor. Kimlik sorunun ekonomik sorunlara indirgiyor. Baykal’dan geri bir söylemi var.

Prof. Doğu Ergil: Anlayışının ve yapabileceklerinin sınırlarını çizdi. Fazla bir şey vaadetmedi.

Doç. Mazhar Bağlı: Sadece Kürt değil, başörtüsü, ekonomi ve azınlıklar meselesine de değinmedi. Kılıçdaroğlu bir medya balonudur. Bu Doğan Grubu’nun özellikle AK Parti’ye karşı oluşturduğu bir balondur... Devletçi refklese sahip olduğu için başka türlü konuşması mümkün değildi.

SÖYLEDİKLERİ SADECE CHP’YE GÖRE YENİ

Diyarbakır İHD Şube Başkanı Av. Serdar Çelebi:
Kılıçdaroğlu’nun Batman söylemi ile ümitlenmiştik ama duruşunda herhangi bir değişiklik yok. Çözüm üretme çabası içinde olmadıkları görülüyor.

TESEV Başkanı Can Paker:
Kürt meselesi, Kıbrıs meselesi ve dış politikada ileri bir politika ortaya koymadı. Halka yaklaşması eski bir sol üslupla söyledi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş:
CHP’nin bugüne kadar temsil ettiği siyasetin dışında yenilikçi, çözüm getirmeye çalışan bir söylemdi. ‘Türkiye’deki farklı inançlara ayrım yapmayacağız’ dedi. Dolaylı bir gönderme yaptı.

Yrd. Doç. Cengiz Aktar: Yeni hiçbir şey yok. Salonda ‘ne AB ne de ABD tam bağımsız Türkiye’ diye slogan atıldı. Partinin içinde böyle bir damar vardı ve bu da tescil edilmiş oldu.

Prof. Beril Dedeoğlu: AB’nin çifte standartından bahsetti. Avrupa’ya ve dış dünyaya şüpheli bakışını ortaya koyuyor. Dış dünyaya bakmak yerine iç dünyada iktidara bakıyor. içe kapanmacı bir bakış açısı var. Küresel gerçekler ve Türkiye’nin konumuna uygun bir bakış değil bu.

BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA UMUT KIRICI

Mazlumder Başkanı Ahmet Faruk Ünsal:
Başörtülülerin merdiven altında çalışmasından rahatsızlık duyuyor ama devlet dairesinde çalışamıyor. Bunu da vurgulayabilirdi.

Özgür-der Başkanı Rıdvan Kaya: CHP aynı şeyi yaparak Kürt sorununu işsizlik sorununa oturtmaya çalışıyor. Olayın siyasal boyutunu gizlemeye yönelik olarak bir söylem tutturuyor. Başörtüsü sorununun sosyal ve ekonomik boyutu elbette var. Olayın insan hakları boyutunu bu şekilde perdelemek için yapıyorlar. Başlangıç düzeyinde daha net şeyler söylemeliydi. Sadece popüler söylemler üretti. 

Kaynak: Star

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 13:06
banner53
YORUM EKLE

banner39