banner15

65 yıldır doları tartışıyoruz

65 yıldır tartışılan rezerv para doların gelecek 10 yılda değişeceği düşünülüyor.

65 yıldır doları tartışıyoruz


Dolar 65 yıl önce tarihi konferans Bretton Woods ile rezerv para olma özelliğini kazandı. O günden beri sorgulanan dolar krizde zor günler yaşıyor.

Tarihi konferans Bretton Woods'un üzeninde 65 yıl geçti. Bu konferansta altına dönüştürülebilen tek para biriminin dolar olmasına, diğer para birimlerinin değerlerinin de dolara göre ayarlanmasına karar verilmişti.

Yine bu tarihi konferans ile IMF'nin (Uluslar arası para fonu) ve Dünya Bankası'nın da temelleri atılmış oldu.

Tüm para birimlerinin dolara endeksli olması zamanla piyasalarda gerilime neden olmuş ve 1971'de ABD'nin doları altına endekslemekten vazgeçtiğini açıklamasıyla sistem çökmüştü. Ortaya çıkan bu krizin en önemli sebebi ABD dışındaki ülkelerde dolar miktarının artması ve bu sebeple doların değerinin düşmesi oldu.

Krizle birlikte doları rezerv para olması yeniden gündeme taşındı. Lehman Brothers'ın batışı sonrasında tüm dünya tarafından kabullenilen kürsel ekonomik kriz de ilk teklif Avrupa Merkez Bankası'nda (ECB/AMB) geldi. AMB Başkanı Jean Claude Trichet dünyayı 2. Dünya Savaşı zamanında getirilmiş olan Bretton Woods kurallarına geri dönülmesini önerdi.

Aynı öneriyi dün de İtalya Ekonomi Bakanı Guilio Tremonti biraz daha farklı boyutuyla yaptı.  Tremonti, Bretton Woods'a geri dönülmesini, ancak bu kez referans para birimi olarak dolardan euroya geçilmesini önerdi.

Avrupa'dan gelen öneriler yalnız kalmadı. 2009 yılında gerçekleştirilen G8 zirvesinde de kulaktan kulağa dolaşan yine dolar oldu. Rusya ve Hindistan ise, doların rezerv para birimi olma özelliğini sorgulayan açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, dolar sistemi veya başka bir deyişle dolara dayalı sistemin kusurlu olduğunun ortaya çıktığını söylemişti. Hindistan Başbakanı'nın ekonomi danışmanı da Hindistan'a dolardan uzaklaşarak döviz rezervini çeşitlendirmesini tavsiye etmişti.

65 yıldır tartışılan rezerv para doların gelecek 10 yılda değişeceği düşünülüyor. Doların rezerv para olarak hatırlanacağını belirten uzmanlar çoklu para sistemlerinin adapte edileceği görüşünde. Dolara alternatif olarak gösterilen para birimleri ise Brezilya reali ve krizin parlayan yıldızı Çin'in ulusal para birimi olan Yuan...

Kaynak: Gazeteport

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 01:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35