banner15

'650 nolu mahkum'a müebbet

Afiyet Sıddıki cinayete teşebbüsten suçlu bulundu, ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor.

'650 nolu mahkum'a müebbet


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Altı yıldır işkence, tecavüz ve hakaretle dolu bir mahkumiyete mecbur bırakılan 36 yaşındaki üç çocuk annesi Pakistan asıllı Afiyet Sıddıki New York'ta yargılandığı davada cinayete teşebbüsten suçlu bulundu.

ABD`lilere saldırdığı iddiası ile 2003 yılında Afganistan`da tutuklanan Pakistanlı beyin ve sinir hastalıkları uzmanu doktoru Afiyet Sıddıki, her zaman masum olduğunu savundu.

New York'taki mahkemede, Afganistan 'da kendisini gözaltına almaya çalışan Amerikan askerlerine ateş açmak ve öldürmeye teşebbüs ile suçlanan Sıddıki'nin alacağı ceza Mayıs ayında açıklanacak, ancak hakkındaki iddialar sabit görüldü. Sıddıki'nin ömür boyu hapis cezasına çarptırılması muhtemel görünüyor.

Sıddıki, kararın açıklanmasıyla birlikte, "Bu, Amerika değil İsrail'den gelen bir karar" diye haykırırken, avukatları mahkemeye tepki gösterdi. Sıddıki'nin bir avukatı jürinin korkudan bu kararı verdiğini iddia etti, temyize gideceklerini açıkladı.

Sıddıki , yedi yıl önce annesini ziyarete gittiği Pakistan 'da kayıplara karışmıştı. Daha sonra ise Sıddıki 'nin, o dönemde en büyüğü 4 yaşında olan üç çocuğuyla burada gözaltına alındığını ve 2003-2008 yıllarını da bu ülkedeki gizli bir Amerikan hapishanesinde geçirdiği ortaya çıktı.

Amerika 'nın en seçkin üniversitelerinden MIT 'de (Massachussetts Institute of Technology ) eğitim gören Sıddıki'nin, geçen yılki ilk duruşması, 'yargılanmak için uygun ruh haline sahip olmadığı' gerekçesiyle 19 Ocak'a ertelenmişti.

Pakistan'da Karara Öfke

Öte yandan, mahkemenin Sıddıki'yi suçlu bulduğunu açıklamasının hemen ardından Pakistan'dan tepkiler geldi.

Pakistanlı doktorun Karaçi'de yaşayan ailesi "Amerikan adaletinin gerçek yüzü" olarak niteledikleri kararı protesto ederken, Sıddıki'nin annesi "ABD mahkemesinden daha iyisini beklemiyordum. Biz onun serbest kalması için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Pakistan'daki gazeteciler, kararın kamuoyunda büyük tepki yarattığını, protesto gösterilerinin başlamasını beklediklerini söylüyor. Ülkedeki Amerikan karşıtı havayı güçlendirdiği savunulan kararın, Pakistan halkının "Sıddıki'yi kurtaramayan" hükümete olan öfkesini de artırdığı kaydediliyor.

pakistan-siddikiprotesto.jpg

'650 numaralı mahkum'

1972 yılında Karaçi'de doğan Doktor Afiyet Sıddıki, tıp eğitimini Amerika'da gördü. Eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine geri döndü. Başörtüsü taktığı söyleniyor. El-Kaide ile ilişkisi olduğu iddia ediliyor ama şu ana kadar bu konuyla ilgili hiçbir şey ispat edilemiyor. Kendisine yöneltilen en büyük suçlama, ABD'de kullanmakta olduğu posta kutusunun daha sonra el-Kaide üyeleri tarafından kullanılması.

Dr. Afiyet Sıddıki'nin Bagram üssünde maruz kaldığı işkencelerden dolayı akli dengesini kaybettiği de söyleniyor.

İlgili haberler: Afiyet Sıddıki'nin dramı sürüyor

ABD'nin elindeki tutsak Müslüman kadınlar kayıp!

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 14:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48