banner39

68 yaşında Kur'an okumayı öğrendi

Mersin'de okuma-yazma bilmeyen 68 yaşında bir kadın mahallede açılan Kur'an kursuna giderek Kur'an okumayı öğrendi

Arşiv 25.04.2007, 16:35 25.04.2007, 16:45
68 yaşında Kur'an okumayı öğrendi

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan Pakize Boncuk, hiç okula gitmemesine ve okuma yazma bilmemesine rağmen mahallelerindeki camide açılan Kur'an kursuna giderek Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi.

Tarsus Müftülüğü'nün izni ile 2 ayrı camide başlatılan kurslarla Kur'an ve Arapça öğrenmek isteyen yaşça büyük kimselere ders veriliyor. Kadınlar Yenimahalle-Gaziler Dörtlemez Camii'nde, erkekler ise Eski Cami'de Kur'an ve Arapça eğitimi alıyor. Pakize Boncuk da, "Öğrenmenin yaşı yok." diyerek arkadaşlarının da tavsiyesiyle Kur'an kursuna başlamış. Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde doğan Pakize Teyze hiç okula gitmemiş. Okuma yazması olmayan Pakize Teyze'nin yazmayı bildiği tek kelime ise kendi ismi.

Pakize Boncuk, Kur'an öğrenmeye başladığı ilk zamanlar biraz zorlanmasına rağmen çalışmalarına ara vermemiş. Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını belirten Pakize Boncuk, "Hayatımda hiç olmadığım kadar mutluyum. Kur'an okumayı öğreneceğime olan inancım ve Allah'ın yardımıyla bugün artık Kur'an okuyabiliyorum. Hiç kimse ben yapamam demesin. Azim ve gayretle yapılamayacak hiçbir şey yoktur." diyerek mutluluğunu ifade etti.

Yenimahalle Dörtlemez Camii imamı Şenay Yeşil de, okuma azmi ile kendilerine gelerek Kur'an okumayı öğrenmek isteyenlere büyük bir şevkle yardımcı olduklarını söyledi.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?