7 il için kuvvetli yağış alarmı verildi

Meteoroloji 7 il için kuvvetli yağış ve sel uyarısında bulundu.

7 il için kuvvetli yağış alarmı verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, öğle saatlerinden sonra Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Kars ve Ardahan ile Erzurum'un kuzey çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığı, batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, doğu bölgelerimizde yağışla birlikte 3 ila 5 derece azalacak. Rüzgar,genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla ülkemizin doğu kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Kars ve Ardahan ile Erzurum'un kuzey çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım v.b) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı beklendiğinden, oluşabilecek olumsuz şartlara (görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi. Bölgelere göre hava durumu ise şöyle tahmin ediliyor;

MARMARA: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, gece saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin doğusunda toz taşınımı beklenmektedir.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Artvin, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Erzincan, Kars ve Ardahan ile Erzurum'un kuzey çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgede toz taşınımı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Bölgede toz taşınımı bekleniyor
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 11:07
banner53
YORUM EKLE

banner39