banner39

7 kişi kundakçılıktan gözaltına alındı

Yunanistan'da 63 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan yangın nedeniyle 7 kişi kundakçılık şüphesiyle gözaltına alındı.

Arşiv 27.08.2007, 22:35 27.08.2007, 22:36
7 kişi kundakçılıktan gözaltına alındı


Yunanistan'ın Mora yarımadası ile Eğriboz (Evia) adasında çıkan ve şu ana kadar 63 kişinin yaşamını yitirmesine, onlarca kişinin yaralanmasına yol açan yangınların kontrol altına alınma çalışmalarının sürdürüldüğü, 7 kişinin ise kundakçılık yaptıkları şüphesiyle gözaltına alındıkları bildirildi.

Yunan basın-yayın organları, binlerce kişinin evsiz kaldığı yangınlarda, yüzlerce köyün büyük hasar gördüğünü, Mora yarımadasını boydan boya saran yangınların yanı sıra, Eğriboz (Evia) adasında çok sayıda alanda yangına karşı mücadele verildiğini duyurdu.

Bu arada, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Teodoros Rusopulos yaptığı basın toplantısında, felaketin büyüklüğüne ve yangınların kontrol altına alınmalarında yaşanan güçlüklere değindi.

Sözcü, Yunanistan'ın Avrupa'nın en büyük itfaiye gücüne sahip olduğunu, ancak yangın cephelerinin büyüklüğü, bölgelerdeki şiddetli rüzgarlar ve coğrafi zorlukların verilen mücadeleyi zorlaştırdığını kaydetti.

Rusopulos, çeşitli yangın alanlarında rastlanan ev yapımı patlayıcı madde parçaları ile amatör kameraların kaydettiği kundakçıların, yangınların tesadüfi olmadıklarını ortaya koyduğunu da sözlerine ekledi.

Sözcü, konuyla ilgili araştırma ve soruşturmanın devam ettiğini de belirtti.

Diğer yandan, Yunan basın-yayın organları, ülkeyi bir uçtan diğer uca 4 gündür yakmaya devam eden ve cepheleri 60 km'yi bulan yangınların kontrol altına alınamamasına ilişkin başlıca nedenin, "Hükümetin koordinasyon yetersizliliği olduğu" değerlendirmesini yaptı. Yangın alanlarından panik görüntülerini haberlerine taşıyan televizyonlar, alevlerin ulaştığı köylerin halen boşaltılmakta olduklarını, ancak onlarca kişinin evlerini terk etmeyi kabul etmediğini kaydetti.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?