banner39

71 Milyar Dolarlık Silah Anlaşması

İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Savunma Bakanı John Reid'in, Suudi Arabistanlı yetkilileri İngiltere'den 71 milyar dolarlık silah alımına ikna etmek için gizli görüşmeler yürüttükleri öne sürüldü. Habere geniş yer veren Guardian gazetesi, Typhoon

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
71 Milyar Dolarlık Silah Anlaşması


İngiltere ve Suudi Arabistan arasında on milyarlarca dolarlık silah anlaşması için gizli görüşmeler yapıldığı bildirildi. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Savunma Bakanı John Reid, geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan'a giderek 71 milyar dolar tutarındaki silah satımı için Suudi yetkililerle görüştü. Blair'in 2 Haziran'da Singapur'a giderken Suudi Arabistan'a uğradığı, bundan 3 hafta sonra da Savunma Bakanı Reid'in Riyad'a 2 günlük bir ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi. Savunma Bakanı Reid'in ziyaretinde, Suudi Arabistan hava kuvvetlerinin Avrupa yapımı savaş uçaklarıyla yeniden donatılması için Suudi kraliyet ailesini iknaya çalıştığı kaydedildi.
 
Arabistan'ın İngiltere'den isteği

Guardian gazetesi, isim vermeden diplomatik, savunma ve yasal kaynaklara dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan'ın yeni 3 talepte bulunduğu gerekçesiyle görüşmelerin ağır aksak yürüdüğünü yazdı. Suudiler, ilk olarak İngiltere'den bu ülkeye sığınan Saad el-Fakih ve Muhammed el-Masari adlı muhalifleri iade etmesini istiyor. İkinci istek ise, İngiltere Hava Yolları'nın terör saldırısı endişesiyle iptal ettiği Riyad seferlerine yeniden başlaması. Kraliyet ailesinin de içinde bulunduğu yolsuzluk ve rüşvet davasının düşürülmesi ise Suudilerin son talebi olarak belirtiliyor. Gazetenin haberi ile ilgili olarak ne Başbakanlık'tan ne de Savunma Bakanlığı'ndan henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?