banner39

750 bin kişi, hacca gitmek için başvurdu

Hacca gitmek için yapılan başvurular dün tamamlandı. Yaklaşık 750 bin kişi kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulundu.

Arşiv 28.03.2008, 07:50 28.03.2008, 11:26
750 bin kişi, hacca gitmek için başvurdu

Bu yıl hac başvurusu yapanların sayısı 750 bini buldu. Geçen yıl bu sayı 673 bin olmuştu. Başvuru sayısının artışında hac fiyatlarına zam yapılmaması etkili oldu. Hacı adaylarının sayısı yüksek olsa da bu yıl kutsal topraklara 100 bin kişi gidebilecek. Kimlerin hacca gideceği 4 Nisan'da çekilecek kurada belli olacak. Bu toplantıda Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, başvurulara ilişkin ayrıntılı rakamları da verecek. Kesin kayıtlar ise 8-22 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Diyanet, 2005'te denediği 'kurayla değil sırayla hac' projesinden de bu yıl kesin olarak vazgeçti. Buna göre hacı adayları, her yıl başvuru yapıp kuraya girecek. Kuradan çıkanlar kutsal topraklara gidecek. 2005 yılında eldeki başvuruları bitirene kadar yeni hac kaydı almama esasına dayanan 'kayıt sistemi'ne geçilmişti. Bu nedenle 2006 yılında yeni hac kaydı alınmamıştı. Geçen sene de bir önceki yıldan kalan 46 bin kişi, kuraya girmeden hacca gitmişti. Ancak başvuranların fazlalığı, bu sistemi işlemez hale getirdi. Sadece geçen yıl başvuranların sırayla hacca götürülebilmesi için 6 yıl başvuru alınmaması gerekiyor. Sürenin uzunluğunun hac arzusunu öldüreceği yönünde yapılan değerlendirmeler, kayıt sisteminden vazgeçilmesine sebep oldu. Kutsal topraklara gitmeyi arzulayan tüm vatandaşlara eşit fırsat sağlanabilmesi için de bu yıl yeni kayıt alınmasına karar verildi. Bu nedenle geçen yıldan başvurusu olanlar da kayıt yeniletti.

Bu yıl hac yolculuğu normal, müstakil odalı ve otel tipi olmak üzere 3 ana kategoride toplandı. Hacı adayları, kategorilerini başvuru sırasında tercih ediyor. Diyanet, müracaata göre hazırlık yaptığı için kategoriler arası geçiş olmayacak.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?