banner39

750 milyon doları lağıma nasıl döküyoruz?

Prof. Dr. Uslu, atıkların yeteri kadar değerlendirilmediği için 750 milyon dolar zarar edildiğini söyledi.

Arşiv 14.12.2009, 16:37 14.12.2009, 16:37
750 milyon doları lağıma nasıl döküyoruz?

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Prof. Dr. İbrahim Uslu, 1 milyon 700 bin ton yemeklik sıvı yağın atıklarından 350 bin tonunun değerlendirilemediğini için 165 milyon TL'nin boşa gittiğini söyledi.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uslu, çevreye dökülen 1 litre atık yağın bin ton suyu kirlettiğine dikkat çekerek, böylece kirlenen binlerce ton suyun sadece insanları değil, bütün doğal yaşamın dengesini bozduğunu anlattı. Nehirler ve denizlere ulaşan atık yağlı suların denizanası oluşumunu hızlandırdığını belirten Uslu, "Atık yağlar göllere ve akarsulara döküldüğü zaman oksijeni azaltır. Bunun sonucunda başta balıklar olmak üzere ortamdaki canlılar üzerinde büyük tahribata yol açar." dedi.

EN ÇOK YEMEKLİK YAĞ KULLANAN ÜLKEYİZ

Türkiye'nin, Avrupa'nın en çok yemeklik yağ kullanan üçüncü ülkesi olduğunu ifade eden İbrahim Uslu, "Ülkemizde günde bin ton atık yağ ortaya çıkmaktadır. Yıllık toplam atık yağın ise 20 bin tonu bile toplanamamaktadır. Bu da tonu yaklaşık 500 liradan satılmakta ve biyodizel yapımında kullanılmaktadır. Geri kalan 330 bin ton yağın toplanamamasından dolayı 165 milyon lirayı sokağa atmakla kalmayıp çevremizi de korkunç bir şekilde kirletmiş oluyoruz." şeklinde konuştu.Türkiye'de tüketilen 1,5 milyon ton sıvı yağın 350 bin tonunun atık hale dönüştüğü, bu yağların toplanması halinde 750 milyon dolarlık petrol ithalatının önlenebileceği belirtildi.

KIZARTMADAN SONRA YAĞI DÖKMEYİN

Selcuk Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Akınerdem, ülkemizin 27 milyon hektar tarım arazisi olduğuna işaret ederek "Bu tarım arazilerinin ancak 20 milyon hektarı işlenebilmektedir" dedi. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 1,5 milyon ton bitkisel yağın üretildiğini söyleyen Akınerdem, " Özellikle kızarma işlemlerinden sonra Çevre ve Orman Bakanlığı'nın tahminlerine göre 150-350 bin ton civarında kızartmalık atık bitkisel yağ oluştuğu tahmin edilmektedir" diye konuştu. Kızartma yağlarının dökülmemesi gerektiğini de işaret eden Akınerdem, bu konuda daha hassas davranılması gerektiğine işaret etti.

Y HER EVDE YILDA 20 KG YAĞ TÜKETİYOR

Atık yağı biyodizele çeviren Ezici Yağ Sanayi Biyodizel ve Enerji Üretimi Pazarlama Laboratuvar Hizmetleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ezici, 2004 yılından beri atık kızartma yağlarını toplayarak çevreye ve ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını söyledi.

Türkiye'de yılda 1 milyon 650 bin ton sıvı yağ tüketildiğini ifade eden Ezici, "Almanya ve İtalya'dan sonra en fazla bitkisel yağ Türkiye'de tüketiliyor. Türkiye'de 17 milyon 500 bin hane var. Her evde yılda 20 kilogram atık yağ oluşuyor. Kısaca, bu yağların 350 bin tonu atık hale dönüşüyor. Ancak, mevzuata rağmen, atık yemeklik yağların ne kadarının geri toplanabildiği belli değil. Aşçılar, bulaşıkçılar, ev hanımları bu yağları lavabolara döküyor. Eğer Türkiye'de 350 bin ton atık yağ toplanabilirse 750 milyon dolarlık petrol ithalatını önlemiş oluruz. Bu, ülke ekonomisine çok büyük katkıdır" dedi

TOPLANMA ŞEKLİ İLLEGAL

Kimya Teknik Elamanı Nagihan, yağların, lisanslı toplayıcılar tarafından toplanması gerektiğini söyledi. Nagihan Çakır, " Yönetmelik gereği lisanslı toplayıcılar tarafından ücretsiz olarak toplanarak biyodizelde hammadde olarak kullanılması gereken kızartmalık atık yağları illegal biçimde para ile almak ve satmak tekrar gıdaya, kozmetik ve yem sanayine göndermek bir insanlık suçudur" açıklamasını yaptı. . Çakır, " Çevre ve Orman Bakanlığı'nın tüm iyi niyetli çabalarına rağmen biyodizel üretimi amacıyla iki yıldır lisanslı toplayıcılar tarafından toplanan atık yağların bir litresinin dahi biyodizele çevrilmemiş olması düşündürücüdür" şeklinde konuştu.

İÇTİĞİMİZ SUYA DA KARIŞIYOR

Atık yağların, lavabolara döküldüğünde atık su toplama sistemlerinin daralmasına ve tıkanmasına neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fikret Akınerdem, " Bu durum, yerel yönetimlerin kentsel alt yapılardaki en büyük masraf kalemini oluşturmaktadır" dedi. Yılda 250 bin ton atık yağın biyodizele dönüştürülmesi halinde 750 bin ton karbondiaksit salınımının engelleneceğinin altını çizen Akınerdem, " Uluslar arası karbon piyasasından pay alınacak, yeni istihdam alanları yaratılacak ve 500 milyon Euro değerinde temiz enerji elde edilecek" dedi.

İŞTE ATIK YAĞIN ZARARLARI

1 litre kullanılmış yağ, 1 milyon litre içme suyunu yani 15 kişinin bir yılda alması gereken suyu içilmez hale getirir.

Kullanılmış bitkisel yağlar atık su kirliliğinin % 25 'ni oluşturmaktadır.
Atık yağlar, atık su giderlerinde ve kanalizasyon hatlarında birikerek boru kesitlerinin daralmasına ve tıkanmalara sebep olmaktadır.
Atık yağlar, atık su arıtma tesislerinin yoğun ve hızlı bir şekilde kirlilik yükünü artırarak işletme maliyetini yükseltir.

Evsel atıklarla karıştırılan atık yağlar, katı atık depolama sahalarında yangınlara neden olmaktadır.

Bitkisel atık yağların kalorileri çok yüksektir.Bu atık yağlar suya, kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplar su sistemine zarar verir, güneş ışığını engeller ve havadan suya oksijen transferini önler. Zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır.

Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, buralarda yaşayan canlı türlerine zarar vermektedir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar atık su kirliliğinin % 25' ini oluşturur.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?